West End? To nie takie trudne!

Widzisz czasami informację o sztuce. Z Twoimi ulubionymi aktorami. Marzysz o zobaczeniu jej, ale myślisz że musi to być strasznie drogie, bilety na pewno są już dawno wyprzedane, a poza tym i tak nie wiadomo jak się za to zabrać.
 Poniżej przedstawiamy krótki poradnik jak łatwo i niedrogo wybrać się na przedstawienie na West Endzie!

1. Bardzo często to sztuka wybiera nas, a nie my sztukę. Po prostu pewnego dnia zauważamy w internecie informacje o naszym ulubionym aktorze/aktorce mającym wystąpić na deskach teatru i wzdychamy z zazdrością, jak to wszystkim fanom w Wielkiej Brytanii dobrze. Czasami przyciąga nas sam tytuł sztuki, czasami muzyka, a czasem po prostu mamy wolny wieczór w Londynie i zamiast przesiedzieć go w pubie postanawiamy się nieco ukulturalnić.

2. Kiedy już znamy tytuł przedstawienia, szukamy informacji w jakim teatrze jest wystawiane. Mając nazwę teatru wchodzimy na jego stronę i szukamy link do naszej wybranej sztuki a potem szukamy znaku zakupu biletów (Book tickets). Przenosimy się na stronę z listą wszystkich przedstawień, a przy każdym z nich odnośnik do zakupu biletów z planem widowni najczęściej.

3. Wybieramy datę. WAŻNE - w sobotnie wieczory (czasem w piątkowe też) bilety są o kilka funtów droższe. Matinee czyli przedstawienia popołudniowe odbywają się w czwartki (czasem w środy) i soboty, bilety na nie są najczęściej trochę tańsze. Najłatwiej dostać się na oblegany spektakl w środku tygodnia, zwłaszcza poniedziałki cieszą się stosunkowo mniejszym zainteresowaniem. W niedzielę większość londyńskich teatrów jest nieczynna, acz zdarzają się wyjątki.

4. I teraz to co często odstrasza wielu widzów - wybór miejsc. Teatry londyńskie mają często rozległe, wielopoziomowe widownie (na zdjęciu plan widowni Wyndham's Theatre), bardzo zróżnicowane cenowo. Dlatego też staramy dzielić się naszymi subiektywnymi wrażeniami, by choć w kilku przypadkach pomóc Wam w wyborze.
  • Stage to scena
  • Stalls - miejsca na parterze, najdroższe. Czasem miejsca po bokach, w ostatnich rzędach, oraz w pierwszym rzędzie (jeśli scena jest trochę wyższa) są tańsze. Najdroższe i najlepsze miejsca, tzw Premium Seats, czasem w cenie biletu zawierają program spektaklu, jednak nie zawsze są warte swojej ceny.
  • Royal Circle (lub Dress Circle) to u nas I balkon. Pierwsze rzędy w cenie takiej jak miejsca na parterze, dalsze i boczne trochę tańsze. Po bokach sceny na wysokości I balkonu często znajdują się małe loże, bilety w 1 rzędzie są również dość drogie, w drugim najczęściej dużo tańsze, ponieważ często trzeba się pochylić by widzieć to co się dzieje na scenie. Takie miejsca mają adnotacje Restricted view (widok ograniczony).
  • Grand Circle to II balkon. Bilety są tańsze (czasem połowa ceny biletów na parterze), część miejsc również z ograniczonym widokiem (slight, moderate or very, w zależności od poziomu ograniczeń), ale w większości wymaga to tylko lekkiego wychylenia się lub delikatnego przesunięcia się na fotelu (zwłaszcza slight restricted view), najczęściej spowodowane jest to barierkami ochronnymi, ale w niczym nie zaburza odbioru sztuki.
  • Najwyżej znajdują się miejsca na Balcony czyli III balkonie. Bilety są tam najtańsze, widok z góry potrafi być bardzo ciekawy, dobrze jednak jest celować w pierwsze dwa rzędy, w dalszych często nie widać dużej części sceny.
5. Kiedy już wybraliśmy nasze miejsca, wystarczy tylko sfinalizować transakcję! Do tego potrzebna będzie karta kredytowa, lub zwykła płatnicza. Najlepiej zaznaczyć darmową opcję z osobistym odbiorem biletu w kasie przed spektaklem. UWAGA - teatry często wymagają by odbioru dokonywał właściciel karty kredytowej na jaką zakupiono bilety (razem z kartą- do identyfikacji).

6. I to wszystko! Teraz tylko pozostaje znaleźć tani lot i nocleg :) Warto dodać, że w zależności od teatru, przedstawienia i rodzaju miejsc ceny biletów wahają się od 90 funtów (premium seats) do 15 funtów (restricted view)

7. Można także poczekać z zakupem i spróbować załapać się na bilety promocyjne