wtorek, 24 września 2013

Ryszard II - wideopamiętniki

Royal Shakespeare Company z okazji zbliżającej się premiery Ryszarda II co tydzień udostępnia jeden wideopamiętnik (production diary) pokazujący kulisy powstawania spektaklu. Dotychczas ukazały się cztery części, każda poświęcona innemu zagadnieniu.

Pierwsza część to krótki wprowadzający wywiad z reżyserem. George Doran opowiada o sztuce, o przygotowaniach, o castingu, a także o tym jakim świetnym aktorem jest David Tennant (z którym współpracował już przy Hamlecie).


W części drugiej Emma Hamilton, odtwórczyni roli królowej, przybliża krótko swoją postać i historyczne kontrowersje z nią związane. Pokazano też fragmenty z pierwszego dnia prób, gdy cała obsada dopiero się poznaje.


Część trzecia to rys historyczny.  Helen Castor, mediewistka, opowiada o tym co tak naprawdę wiemy o Ryszardzie, a także towarzyszy obsadzie podczas wycieczki do Westminster Hall, ostatniej ocalałej części dawnego Pałacu Westminsterskiego.


Ostatnia (póki co) część to pokazanie pracy Lynn Darnley, która zajmuje się emisją głosu aktorów, uczy ich artykulacji i odpowiedniej postury. Można także zobaczyć kolejne urywki z prób, tym razem już z bardziej istotnymi rekwizytami.A do kin w Wielkiej Brytanii trafił już zwiastun specjalnej edycji RSC Live: 13 listopada w kinach na Wyspach, a później na całym świecie będzie można obejrzeć zarejestrowany na żywo spektakl.

Premiera Ryszarda II odbędzie się 10 października w Stratford-Upon-Avon. Wszystkie bilety, także na spektakle w Londynie, gdzie sztuka przenosi się w grudniu, zostały już wyprzedane. Jednak w Londynie na chętnych i wytrwałych będą czekały jak zwykle "daily tickets" (patrz tu).