środa, 26 marca 2014

Świat jest sceną - czyli Zachodni Koniec na Pyrkonie

Pyrkon to największy festiwal fantastyczny w Polsce, a kto wie czy nawet nie w całej Europie. Bywamy na Pyrkonie od lat, a w tym roku postanowiłyśmy wziąć w nim czynny udział i opowiedzieć o teatrach londyńskich
Jak już wspominałyśmy, frekwencja na prelekcji przekroczyła nasze najśmielsze oczekiwania. My naprawdę myślałyśmy, że przyjdą nasi przyjaciele i może jakieś 2-3 zaciekawione osoby. Tymczasem sala była praktycznie pełna, kilkoro widzów siedziało nawet na podłodze! I bardzo, bardzo wszystkim dziękujemy, za tak liczne uczestnictwo w prelekcji o czymś, co jest naszą wielką pasją.

(czarny ludzik to Ania1, biały ludzik Ania2, a na ekranie John Barrowman)

W prelekcji opowiadałyśmy o popularnych aktorach znanych z różnych produkcji fantastycznych i o tym jak często można ich zobaczyć na scenie. Było oczywiście o Davidzie Tennancie i Tomie Hiddlestonie, o Billie Piper i Gillian Anderson, ale także swoje "pięć minut" dostali Matt Smith, Arthur Darvill, Benedict Cumberbatch, Colin Morgan, Ben Whishaw, Gemma Arterton i kilku innych.
Ja (Ania1) byłam głównie od mówienia, Ania2 zapowiedziała, że będzie stała z boku i ładnie się uśmiechała... Jednak, ponieważ wypadł mi zupełnie z głowy opis Fortune's Fool z Ianem Glenem, Ani2 nie pozostało nic innego, jak także wystąpić przed publicznością :)

(Ania2 mówi, a publiczność jej nie zjada

Druga część prelekcji to krótki poradnik (krótki, bo czas nas gonił - prelekcja przed nami skończyła się później niż planowano i zabrakło dla nas kilku cennych minut). Opowiedziałyśmy o tym jak zdobyć bilety, jak tanio podróżować i nocować, oraz na co zwrócić uwagę na stage door.

A potem był konkurs. Do wygrania za pytanie pierwsze - program z Richarda II z autografem Davida Tennanta. Trzeba było odpowiedzieć z jakiej sztuki pochodziło to (i drugie podobne) zdjęcie:


Zgłosiła się tylko jedna osoba, odpowiedziała dobrze i została dumną posiadaczką programu.
Nagrodą za drugie pytanie był program z Coriolana - tym razem bez autografu. A pytanie brzmiało: "Wymień co najmniej dwóch aktorów widocznych na zdjęciach, którzy występowali w Coriolanie w 1992 roku"I po drobnym falstarcie zwyciężczyni podała nazwiska i otrzymała wygraną.

A na zakończenie złożyłyśmy kilka obietnic:
1. Blog będzie aktualizowany częściej (i jak widać, póki co, z tej obietnicy wywiązujemy się śpiewająco)
2. Do końca tygodnia powstanie specjalna podstrona poświęcona archiwom londyńskim - czyli jak zobaczyć sztukę sprzed kilku lat. 
3. I napiszemy jakim cudem 5 sztuk w 3 dni jest nie tylko możliwym, ale także bardzo interesującym doświadczeniem.

Jeszcze raz dziękujemy wszystkim za obecność i witamy nowych czytelników i obserwatorów!
Ania1 i Ania2

PS: Specjalnie nie podajemy odpowiedzi na pytania konkursowe, pogłówcie się trochę Szanowni Czytelnicy :)

PS2: Oczywiście wielkie podziękowania dla: Iriny za pomoc i cięcie filmików, Laire za techniczną obsługę prelekcji i Pilar za dokumentację fotograficzną.