czwartek, 26 marca 2015

Czas, przestrzeń i teatr - notka urodzinowa

Równo 10 lat temu, znany i ceniony aktor teatralny i filmowy, Christopher Eccleston, chwycił za rękę Billie Piper, (byłą gwiazdkę muzyki pop, powoli odnajdującą się w roli aktorki) i powiedział "Biegnij". Od tamtego czasu serial "Doctor Who", odrodzony po kilkunastu latach przerwy, maszeruje dumnie przez ekrany telewizyjne (a czasem i kinowe) na całym świecie. Można nie zgadzać się z ostatnimi wyborami fabularnymi, można nie lubić niektórych osób związanych z serialem, ale nie można zaprzeczyć wielkiego wpływu jaki ta produkcja wywarła na całą kulturę brytyjską.

cały czas i przestrzeń do dyspozycji - to oczywiste, że Doktor musiał odwiedzić Willa Szekspira (źródło)

Co to wszystko ma wspólnego z Zachodnim Końcem, zapytacie? 
Po pierwsze, nie byłoby tego bloga gdyby nie serial. A raczej gdyby David Tennant i Catherine Tate nie zatęsknili za wspólną pracą, nie postanowili razem zagrać w "Much Ado About Nothing" w 2011 roku. Które oczywiście Ania1 MUSIAŁA obejrzeć na żywo ;)

Po drugie, przeglądając programy teatralne zażartowałyśmy kiedyś, że niemal w każdej sztuce występuje ktoś z serialu. Dziś pora to sprawdzić!

Poniżej alfabetyczna lista spektakli (z naszej strony z recenzjami) i aktorzy, którzy pojawili się także w doktorowym uniwersum. Ponieważ w niektórych przedstawieniach aktorów związanych z serialem było więcej, wybierałyśmy tylko jeden, najbardziej znaczący przykład ;)

 1. 39 StepsThe (2014) - Ben Righton - w "Doctor Who" pojawił się jako Olivier Morgernstern, kolega ze studiów Marthy Jones. Ten sam, który w "Smith and Jones" panikował, za to w "Turn Left" jako jedyny przeżył spotkanie z Judoonami.
 2. American Psycho the Musical (2014) - Matt Smith - oczywiście 11 Doktor, w swoim debiucie musicalowym. Kto by przypuszczał, że jest on tak świetnie zbudowany!
 3. Barking in Essex (2013) - Keeley Hawes - demoniczna Ms Delphox z odcinka "Time Heist".
 4. Birdland (2014) - Alex Price - Francesco, najstarszy z wampirzo-rybiego potomstwa pani Calvierri w "The Vampires of Venice".
 5. Blithe Spirit (2014) tu co prawda nie było nikogo występującego w "Doctor Who", acz Sandra Dickinson jest podwójnie związana z serialem: jako była żona 5 Doktora Petera Davisona i matka Georgii Moffet (obecnie Tennant) ;)
 6. Bring Up The Bodies (2014) - Nicholas Boulton - czyli elegancki biznesmen, który utknął w niekończącym się korku w "Gridlock"
 7. Bull (2015) - Adam James - DI Macmillan, próbujący aresztować Lady Christinę de Souzę w "The Planet of the Dead".
 8. Coriolanus (2013) - Mark Gatiss - scenarzysta wielu odcinków, a także profesor Lazarus, który nie umiał pogodzić się ze starością w "The Lazarus Experiment".
 9. Crucible, The (2014) - William Gaunt - tym razem ktoś z klasycznych sezonów, odtwórca roli Orciniego w "Revelations of the Daleks" z 1985 roku.
 10. Curious Incident of the Dog in the Night-Time, The (2013) - Rakie Ayola - dzielna Hostessa z jednego z najbardziej przerażających odcinków, czyli "Midnight".
 11. Daytona (2014) - Maureen Lipman - wiecznie głodny the Wire, wysysający twarze widowni zgromadzonej przed telewizorami, z odcinka "The Idiot's Lantern".
 12. Duchess of Malfi, The (2014) - Sean Gilder - nierozpoznawalny pod charakteryzacją, groźny przywódca Sycoraxów z "The Christmas Invasion".
 13. Fever, The (2015) - Tobias Menzies - tak, tak, nawet w sztuce jednego aktora, ten jeden aktor pojawił się w serialu. Grał on porucznika Stepashina w "Cold War".
 14. Fortune's Fool (2013) - Alexandr Vlahos - podkładał głos w grze video "Doctor Who: The Adventure Games - The Gunpowder Plot" jako Robert Catesby.
 15. Great Britain (2014) - Billie Piper - Rose Tyler, której oczami przez pierwsze dwie nowe serie poznawaliśmy pewnego niesamowitego kosmitę w niebieskiej budce.
 16. Henry IV- part 1 (2015) - Alex Hassell - aktor pojawił się w spin-offie DW "Torchwood" jako Mark Lynch w odcinku "Combat",  właściciel lokalu, który nazwałyśmy "fightclubem z wołkami".
 17. Henry V (2013) - Ron Cook - czyli Magpie, właściciel sklepu z nie do końca normalnymi telewizorami i ponownie odcinek "The Idiot's Lantern".
 18. Holy Warriors (2014) - Geraldine Alexander - Areta z klasycznej dwuczęściówki z 1985 roku "Venegance on Varos".
 19. Hothouse, The (2013) - John Simm - the Master... i wszystko jasne.
 20. Importance Of Being Earnest, The (2014) - Nigel Havers - pan młody w odcinku "The Wedding of Sarah Jane", z kolejnego spin-off DW "The Sarah Jane Adventures". Był to jednocześnie odcinek w którym (aż do 50 rocznicy) David Tennant po raz ostatni wcielił się w rolę 10 Doktora.
 21. James I - The Key Will Keep The Lock (2014)- Jamie Sives - dzielny, wąsaty kapitan Reynolds, który nie miał szans w starciu z wilkołakiem w "Tooth and Claw".
 22. James III - The True Mirror (2014) - i ponownie Jamie Sives.
 23. King Charles III (2014) - ponownie Adam James.
 24. Let The Right One In (2014) - Susan Vidler - ciotka Amelii Pond, Sharon w odcinku "The Big Bang".
 25. Look Back in Anger archiwum (2005) - David Tennant (oczywiście), ale także Alexandra Moen czyli Lucy Saxon w finałowych odcinkach 3 sezonu (i małym cameo w "The End of Time").
 26. Macbeth  - Globe on Screen (2015) - Joseph Millson - w dwóch pierwszych sezonach "The Sarah Jane Adventures" grał rolę Alana Jacksona, sąsiada Sarah Jane.
 27. Made in Dagenham (2015) - Rene Zagger - Padra, który marzył o podróży do "Utopii".
 28. Medea (plus kilka uwag o wersji NT live) (2014) - Danny Sapani - pułkownik Manton z "A Good Man Goes to War".
 29. Mojo (2013) - Colin Morgan - Jethro Cane, który wraz z innymi utknął w autobusie w drodze do diamentowych wodospadów w "Midnight".
 30. Much Ado About Nothing (2013) - Trevor Laird - Clive Jones, ojciec Marthy w 3 sezonie nowych serii.
 31. My Night With Reg (2014) - Richard Cant - czyli Malcolm Wainwright, wnuk najlepszej przyjaciółki Sally Sparrow w "Blink".
 32. One Man Two Guvnors (2013) - Amy Cudden - Anita, członek załogi Tesselecta w odcinku "Let's Kill Hitler".
 33. Othello (2013) - Jonathan Bailey - haker-android Psi z odcinka "Time Heist".
 34. Our Ajax (2013) - Gemma Chan - Mia Bennett, jedna z uratowanych z Bowie Base One na Marsie w "The Waters of Mars".
 35. Pajama Game, The (2014) - Colin Stinton - pompatyczny prezydent Stanów Zjednoczonych w "The Sound of Drums".
 36. Private Lives (2013) - Anna-Louise Plowman - Diana Goddard, zaufana asystentka Henry'ego Van Stattena zawiadująca bunkrem w Utah w odcinku "Dalek".
 37. Richard II (2013) - David Tennant - 10 Doktor, tu długowłosy, władczy, rozkapryszony i królewski (a od listopada tego roku będzie można go podziwiać ponownie w tej roli - bardzo polecamy)
 38. Richard III (2014) - Jo Stone-Fewings - czyli dzielny (i romantyczny) programista na Satelite 5 w finale 1 sezonu nowej serii.
 39. Romeo and Juliet (2000) - młodziutki David Tennant z czasów gdy bycie Doktorem wydawało się jemu nieosiągalnym marzeniem.
 40. Skylight - wersja NT live (2014) - Carey Mulligan - czyli niezapomniana Sally Sparrow z "Blink".
 41. Strangers on a Train (2014) - Miranda Raison - czyli urocza Tallulah (przez dwa L), tancerka rewiowa z odcinka "Daleks in Manhattan".
 42. Streetcar Named Desire (plus kilka uwag o wersji NT Live) (2014) - Corey Johnson - czyli wspomniany już wcześniej Henry Van Statten z odcinka "Dalek", właściciel Internetu i wszelkich innych cudów i dziwów.
 43. Treasure Island (2015) - Arthur Darvill - czyli Rory Williams, który dzięki swojej lojalności, wierności i odwadze stał się kolejnym towarzyszem 11 Doktora.
 44. Wolf Hall (2014) - Nicholas Boulton, wspomniany przy okazji "Bring Up The Bodies".

W naszych recenzjach można znaleźć 61 spektakli (nie liczyłyśmy przedstawień tanecznych i spektakli z Lonconu). W 45 z nich grali (razem z pierwszym Much Ado) ludzie z obsady "Doctora Who" i jego spin-offów. To zdaje się potwierdzać naszą teorię. Siedząc w teatrze w Londynie macie ponad 70% szans, że na scenie zobaczycie znaną z serialu twarz :)

na zdrowie! (źródło)