środa, 3 czerwca 2015

Jesień i zima w Donmarze

Właśnie ogłoszono nowe spektakle, które do końca 2015 i na początku 2016 roku będziemy mogli oglądać w teatrze Donmar Warehouse:

1. Splendour
"W pokoju w pałacu prezydenckim, zachodnia dziennikarka-fotograf oczekuje powrotu dyktatora. Ma zrobić jego zdjęcie portretowe. Razem z nią czekają: jej najlepsza przyjaciółka, żona dyktatora i tłumaczka. Buty od Prady, kieliszki wódki i wypalone papierosy, pomagają im spędzić czas. Dyktator się spóźnia, bardzo się spóźnia.
Cztery kobiety, każda ze swoimi sekretami i podejrzeniami. Cała czwórka znajduje się w wielkim niebezpieczeństwie. Ponieważ właśnie tego dnia rewolucja podbija ulice."

wszystkie zdjęcia ze strony teatru

Nowa, przejmująca sztuka Abi Morgan, pozwala nam zerknąć do umysłów kobiet, w chwili gdy ich świat wywraca się do góry nogami. W rolach głównych zobaczymy: Zawe Ashton, Sinéad Cusack, Michelle Fairley oraz Genevieve O'Reilly. Za reżyserię będzie odpowiadać Robert Hastie
Spektakl będzie wystawiany od 30 lipca do 26 września. 

2. Teddy Ferrara
"To ostatni rok Gabe na uniwersytecie i ma on zamiar wykorzystać go w pełni. Jest przewodniczącym studenckiej grupy LGBT i skupia się na dwóch rzeczach - swojej przyszłości w polityce i Drew, redaktorze uniwersyteckiej gazetki. Ale kiedy Gabe z przyjaciółmi bawią się na kampusie, niespodziewane wydarzenia odkrywają przed nimi mroczny, samotny świat zamieszkiwany przez pierwszaka, Teddiego Ferrarę."


Brytyjska premiera sztuki Christophera Shinna, będzie wystawiana od 1 października do 5 grudnia.  Została ona zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami i odkrywa w jaki sposób społeczność przyjmuje outsidera. W spektaklu wyreżyserowanym przez Dominica Cooke wystąpią: Nancy Crane, Oliver Johnstone, Kadiff Kirwan, Matthew Marsh, Ryan McParland, Anjli Mohindra, Luke Newberry, Pamela Nomvete oraz Nathan Wiley. 

3. Les Liaisons Dangereuses
"Byli kochankowie Markiza de Merteuil i Wicechrabia de Valmont teraz współzawodniczą w grze uwodzenia i zemsty. Merteuil podżega Valmonta do uwiedzenia młodziutkiej Cecile de Volanges przed jej nocą poślubną, ale Valmont ma inny cel na oku: cnotliwą i piękną Madame de Tourvel. Podczas gdy bezwzględni arystokraci bawią się uczuciami, nadziejami i reputacją innych, ich własna sława i serca może okazać się znacznie delikatniejsze niż przypuszczali."


W 1782 roku Choderlos de Laclos napisał książkę o seksie, intrygach i zdradzie, której akcja toczyła się w przedrewolucyjnej Francji. Dwieście lat później Christopher Hampton stworzył adaptację, która oczarowała krytyków i jury, zdobywając nagrody Evening Standard i Oliviera dla najlepszej sztuki. Teraz, trzydzieści lat po tamtym sukcesie Josie Rourke jako reżyser wznowienia zebrała wspaniałą obsadę: Janet McTeer i Dominic West powrócą do Donmaru jako Markiza de Merteuil i Wicehrabia de Valmont, a Michelle Dockery (czyli wyniosła Lady Mary Crawley z Downton Abbey) dołączy do nich w swoim debiucie w Donmarze, jako niewinna Madame de Tourvel.

Publiczna sprzedaż biletów na wszystkie spektakle rusza 16 czerwca o 11 rano polskiego czasu na stronie teatru. Nadal jednak nie ogłoszono ich cen.