wtorek, 17 września 2013

Historie niepoważne


Dziś słów kilka o brytyjskim humorze, umiejętności śmiania się z samych siebie i narodowych świętości.

Wszyscy chcielibyśmy spotkać postaci historyczne, problem w tym, że wszyscy już nie żyją - takim hasłem reklamuje się spektakl "Horrible Histories Barny Britain".
Jeżeli znacie, wydawane w Polsce przez Egemont, książeczki z serii "Straszna historia" to wiecie czego się spodziewać. Dużo humoru, sporo informacji historycznych, szalona podróż przez władców, inwazje i egzekucje w czasie, której spotykamy m.in. Rzymian, Wikingów, Henryka VIII czy Guya Fawkesa. Pierwsza część niestety zeszła już z afisza, ale odniosła tak duży sukces, że od 26 września do 5 stycznia przyszłego roku w Garrick Theatre wystawiana będzie część druga. A w niej na scenie pojawią się królowe Boudicca, Elżbieta I i Victoria, ale też William Wallace i Karol I. A od stycznia przedstawienie ruszy w trasę po Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej.
Bilety na przedstawienia w Londynie można już kupować. Kosztują od 12,50 do 25,00 funtów. Spektakl trwa godzinę. Według opisu skierowany jest do wszystkich widzów w wieku od lat sześciu do stu sześciu.  A wszystkie szczegóły można znaleźć na stronie.
Inną propozycją jest musical "Spamalot" czyli sceniczna wersja filmu "Monty Python i Święty Graal" stworzona przez Erica Idle i Johna Du Prez.
Przedstawienie można zobaczyć w Playhouse Theatre do ósmego lutego 2014r. Bilety w cenie od 15 do 75 funtów. Szczegóły, np. aktualna obsada na stronie.

 O tym jak dużą popularnością cieszy się "Spamalot" świadczy nie tylko to, od jak dawna jest wystawiany, ale też przeprowadzona latem tego roku akcja Summer of Celebrity Gods. 
 W ramach której od lipca co września różni znani artyści występowali w przedstawieniu, w roli Boga. Na scenie pojawili się wtedy m.in,: Hugh Bonneville, Barbara Windsor, Michael Palin czy Brian May


Na koniec jednorazowa propozycja dla osób będących w Londynie 17 listopada. W związku ze zbliżającą się 50 rocznicą serialu "Doctor Who" w Garrick Theatre będzie można zobaczyć  Tobiego Hadoke z programem "Toby Hadoke's Doctor Who Double Bill – Moths Ate My Doctor Who Scarf/ My Stepson Stole My Sonic Screwdriver". Występ odbędzie się o 19.00, bilety w cenie od 21 do 41 funtów już w sprzedaży.