czwartek, 12 grudnia 2013

Fortune's Fool

Fortune's Fool to sztuka Iwana Turgieniewa. Za jej adaptację odpowiada Mike Poulton, a reżyserię Lucy Bailey.
Główny bohater to Wasilij Siemionowicz Kuzowkin zubożały arystokrata, który z powodu sprawy sądowej od lat nie może przejąć własnej posiadłości i jest wiecznym gościem w domu należącym do młodej Olgi Pietrownej. Kuzowkina gra Iain Glen i przyznaję, że na sztukę wybrałam się z jego powodu.


Na stronie teatru sztuka opisywana jest jako "brutalnie zabawna", gdzie indziej spotkałam się z określeniem "szalenie zabawny dramat rodzinny".
Oba uważam za trafne. Było zabawnie, było okrutnie, a zakończenie nie jest happy endem, ale jest lekko optymistyczne.
Sam spektakl określiłabym jako dobry. Nie nudziłam się, ale też nie bawiłam jakoś wyśmienicie. Nie wiem czy chciałabym oglądać go raz jeszcze.  

Poza Ianem Glenem w sztuce występują: Richard McCabe, Lucy Briggs-Owen, Alexander Vlahos, Daniel Cerqueira, Patrick Cremin, Dyfan Dwyfor, Janet Fullerlove, Paul Ham, Richard Henders, Simon Markey, John McAndrew, Bryonie Pritchard, Emily Tucker
źródło

Ta inscenizacja to debiut sztuki na West Endzie. W 2002r., na Broadwayu wystawiono Frotune's Fool z Alanem Batesem i Frankiem Langella, obaj panowie za swoje role otrzymali nagrody Tony.
Obecnie oglądać można spektakle przedpremierowe, sama premiera odbędzie się 19 grudnia a sztuka będzie wystawiana do 22 lutego.