sobota, 5 kwietnia 2014

PRZEWODNIK PO ARCHIWACH - RSC ARCHIVE

Pora na kolejne archiwum, tym razem jednak nie w Londynie a w Stratford upon Avon. Shakespeare Birthplace Trust a w nim The Shakespeare Centre Library and Archive (SCLA)

Stratford-upon-Avon jest małym i uroczym miasteczkiem i naprawdę warto je odwiedzić - kilka wskazówek na końcu wpisu *. Archiwum znajduje się na Henley Street, w Shakespeare Centre, tuż obok domu, w którym urodził się bard.

Przy głównym wejściu jest recepcja, każdy korzystający z archiwum musi wpisać się na listę, a później mili pracownicy pokazują drogę na piętro, do tzw. Reading Room

Droga z dworca do archiwum.  

W archiwum można znaleźć nagrania sztuk wystawianych w teatrze Royal Shakespeare Company w SuA, a także niektórych przedstawień londyńskich. Większość kolekcji jest zdigitalizowana, do oglądania na płytach DVD, niestety w nieco gorszej jakości. Sporo spektakli jest filmowanych z tzw. stałej kamery, umieszczonej na pierwszym balkonie. Widzimy całą scenę i akcję rozgrywającą się na niej, mamy rewelacyjny dźwięk, ale niestety nie ma żadnych zbliżeń i zmian kąta filmowania - czyli uczucie takie, jakbyśmy właśnie daną sztukę oglądali z balkonu.

Archiwum jest czynne od środy do piątku w godzinach od 10:00 do 16:30, oraz w sobotę od 9:00 do 12:30.

Wskazówki jak zamówić sztukę, tradycyjnie poniżej.

1. Wchodzimy na stronę z KATALOGIEM i klikamy na "search theatre"


2. Na tej stronie można szukać po słowach kluczowych (np. tytule sztuki), lub po datach. Jeśli chcemy szukać sztuki konkretnego aktora, musimy kliknąć w "Names" w bocznym menu.3. Tu wpisujemy imię i nazwisko interesującego nas aktora (prezentacja na przykładzie, oczywiście, Davida Tennanta) i klikamy "search".


4. Znaleźliśmy się na stronie z wszystkimi sztukami RSC w jakich grał David. Wybieramy np. Romeo i Julię z 2000 roku (bardzo klasyczna, a jednocześnie uniwersalna adaptacja) i klikamy na "view".


5. Oto okno rekordu danego spektaklu. Jedyne co musimy, to skopiować "PerfCode", zaznaczone czerwonym kółeczkiem.6. Pora zamówić naszą wybraną sztukę. W tym celu piszemy mail na adres scla@shakespeare.org.uk 
W treści wiadomości podajemy skopiowany wcześniej kod i tytuł sztuki, piszemy kiedy możemy przyjść i w ile osób. SCLA udostępnia dwa pokoje do grupowego oglądania, są one jednak płatne. Pokój 1 znajduje się w czytelni, może pomieścić 6 osób i wynajęcie go kosztuje 15 funtów (za całość). Pokój nr2 znajduje się na poddaszu, jest bardzo duży, spokojnie nawet 15-20 osób może tam oglądać, kosztuje 20 funtów (za całość). Zaleta tego pokoju jest taka,  że  można w nim jeść i pić w trakcie oglądania (w pokoju czytelnianym jest to zabronione). Oczywiście oglądanie indywidualne, na stanowisku w czytelni, jest bezpłatne.

* I obiecany na początku, krótki przewodnik jak dotrzeć do SuA z Londynu.

Jeśli chcemy odwiedzić miasteczko tylko by pospacerować po uroczych uliczkach, zerknąć do kościoła gdzie został pochowany Szekspir, odwiedzić dom jego narodzin, pobuszować w szekspirowskich sklepikach, czy obejrzeć wybraną sztukę w archiwum, jednodniowa wycieczka w zupełności wystarczy. 
Do SuA z Londynu można dostać się bezpośrednio pociągiem Chiltern Railways. Bilety w jedną stronę, kupione online odpowiednio wcześnie, kosztują 6-10 funtów. Pociągi w Londynie odchodzą ze stacji Marylebone, a cała podróż trwa ok. 2 godzin. 

Jeśli chcemy obejrzeć wieczorną sztukę w RSC Theatre, wtedy nocleg będzie raczej konieczny. W SuA jest bardzo dużo uroczych pensjonatów i małych hoteli, na booking.com można łatwo znaleźć coś dla siebie. 

PS: Tradycyjne ogromne podziękowania dla Laire za zdolności zdobienia zrzutów ekranu :)