środa, 9 kwietnia 2014

Teatr w domu

Marzymy o TARDIS. Oczywiście nie jesteśmy wybredne. Przygarniemy każdy wehikuł czasu, byle tylko móc obejrzeć wszystkie spektakle z naszej nieustannie rosnącej listy "CHCEMY".

Nim jednak będziemy mogły podróżować w czasie i przestrzeni zostają nam archiwa albo wspominany na blogu już kilka razy, Digital Theatre.
To strona, dzięki której możemy obejrzeć, wypożyczając lub kupując, sfilmowane spektakle czołowych brytyjskich zespołów teatralnych. Cytując opis: "używając wielu kątów kamery i technologii high-definition, wnosimy dramat i emocje każdej produkcji do odbiorców na całym świecie online."
źródło

Digital Theatre współpracuje z wieloma teatrami, w tym z:
- Royal Shakespeare Company
- Shakespeare's Globe
- Almeida Theatre
- Young VIC
- Regent's Park Open Theatre
- Royal Opera House
- Opera North
(pełna lista znajduje się tutaj)

Obecnie w katalogu znajdziemy około 40 pozycji. Są w nim oczywiście sztuki Szekspira, ale także: musicale, opery, balet, klasyka i nowe sztuki. Możemy obejrzeć np. "Much Ado About Nothing" z Catherine Tate i Davidem Tennantem, "Fausta" z Arthurem Darvillem, popularne "Merrily We Roll Along", czy zbierające dobre recenzje "A Doll's House".
Korzystanie ze strony jest bardzo proste. Wystarczy złożyć konto użytkownika, wybrać interesującą nas produkcję, wybrać formę (wypożyczenie lub zakup), zapłacić i możemy oglądać. Zresztą wszystko to ładnie ilustruje film:


Przedstawienia możemy wypożyczyć na 30 dni za £3,99 lub kupić za £8,99 (£10,99HD). Oglądać możemy na komputerze (online lub po ściągnięciu na dysk) oraz na urządzeniach przenośnych (niestety na razie tylko z systemem iOS). Jest to bardzo korzystna cenowo oferta. DVD z Fausta, w sklepie w Globe kosztuje £19, na Amazonie można je znaleźć za £13 (ale dochodzą koszty przesyłki), tu można mieć wersję HD bez wstawania z fotela za niecałe £11.

A od dziś na DT dostępna jest sztuka "Private Lives" z Tobym Stephensem i Anną Chancellor (za tę rolę nominowaną do Oliviera). Ania1 widziała ją w czerwcu i obiecała na dniach wkleić recenzję.