niedziela, 1 czerwca 2014

Dzieci na scenie, dzieci na widowni

Dzisiaj, okazji Dnia Dziecka, opowiemy o kilku wybranych spektaklach, na które warto wybrać się z dziećmi: coś dla maluchów,  dla starszakòw, a także dla młodzieży

źrodło
Zaczynamy od powrotu sztuki na West End, który bardzo cieszy Anię2 : "Horrible  Histories: Barmy Britain - Part II", będzie można oglądać od 3 do 31 sierpnia w Garrick Theatre. Na przedstawienia wpuszczane są dzieci od 6 lat. A na scenie pojawią się m.in.: Boudicca, William Wallace, Elżbieta I, Karol I, Dick Turpin oraz królowa Wiktoria.Bilety po £20, £17.50 i £15, można kupować np. tu, czas trwania spektaklu - 1 godzina, bez przerw.

"Billy Elliot the Musical" w Victoria Palace Theatre:


Historia chłopca, który od boksu wolał balet wzruszała i bawiła jako film i to samo robi na West Endzie, gdzie gości już od 10 lat. Obecnie bilety (£19.50 - £95) można kupować do 16 maja przyszłego roku. Spektakl trwa 3 godziny. Na przedstawienie wpuszczane są dzieci od 7 lat, chociaż z uwagi na język, sugeruje się by zabierać na nie dopiero 12 latków.

"Charlie and the Chocolate Factory" zdobywca tegorocznej nagrody Oliviera i kolejny klasyk. Po filmie z Johnnym Deepem, historia chłopca zwiedzającego fabrykę czekolady znana jest chyba wszystkim.

Musical przeznaczony dla widzów od lat 7. Trwa 2 godziny 30 minut z jedną przerwą. Wystawiany jest w Drury Lane, Theatre Royal do 30 maja 2015r.,
bilety kosztują od £25 do £90. 

"The Lion King" kultowa inscenizacja kultowej animacji. Simba włada West Endem od 1999 roku i jeszcze trochę porządzi. W piątek ogłoszono, że musical wystawiany będzie do 4 stycznia 2015.
Bilety kosztują od £25 do £72 i można je kupować np. na stronie Lyceum Theatre .
Spektakl przewidziany jest dla widzów od 7 roku życia. Przedstawienie trwa 2 godziny 40 minut z 15 minutową przerwą.
Jeżeli chcecie przeczytać recenzję, to jedną znajdziecie tu.


"Matilda" to musical wyprodukowany przez Royal Shakespeare Company na podstawie książki Roalda Dahla. Główną bohaterką jest zaradna 5 latka, która "kocha czytać, pokonuje przeszkody spowodowane przez rodzinę i szkołę oraz pomaga nauczycielce odzyskać życie" - tyle wikipedia.

 
 
Spektakl wystawiany będzie do 24 maja 2015 w Cambridge Theatre. Ceny biletów £24 -£85. Czas trwania 2 godziny 40 minut.

National Theatre również myśli o dzieciach. Nie tylko w okresie świątecznym wystawiane są specjalne spektakle (w 2013 "O czym szumią wierzby", w 2014 "Wyspa skarbów"), ale także w ciągu regularnego sezonu przygotowywane są produkcje dla młodych widzów. Całkiem niedawno bardzo dobre recenzje zbierał spektakl "Emile and the Detectives" a już szykuje się kolejny hit - "The Elephantom"


"Ostatnią rzeczą, której spodziewa się mała dziewczynka mieszkająca ze zbyt zapracowanymi rodzicami jest pojawienie się dużego, niebieskiego ducha-słonia, szczególnie we wtorek. A to dopiero początek zabawy. Nie można po prostu zignorować duchosłonia w pokoju, zwłaszcza gdy zaczyna psocić. W małym domku wszystko, co ma duże rozmiary powoduje problemy. Potrzebna jest więc wizyta w sklepie pana Spectrala, aby uporządkować ten cały bałagan" (źródło)
Przedstawienie przygotowane jest dla dzieci od 6 lat i trwa 60 minut, nie ma przerwy. Wystawiane będzie od 30 czerwca do 6 września 2014.  

Na koniec mała ciekawostka spoza West Endu. W Wimbledonie od 1979 roku działa Polka Theatre, który, jak można przeczytać na ich stronie "jest jednym z niewielu miejsc w Wielkiej Brytanii, które jest przeznaczone do produkcji i prezentacji przedstawień dla młodych widzów". 

Spektakle skierowane są do nawet bardzo małych dzieci i wyglądają, naszym zdaniem, naprawdę ciekawie. Sami powiedzcie czy "kukiełkowa opera dla dzieci" nie brzmi super? A taką jest "Skitterbang Island" Przedstawienie przygotowano z myślą o widzach w wieku 3 do 6 lat, bilety są po £15, a spektakl trwa 45 minut bez przerwy.
A o czym to jest? Cytując opis ze strony:

"Sztorm! Katastrofa morska! Przygoda! Zagubiona na wyspie na północy odważna mała dziewczynka spotyka nieśmiałego, dziwnego stworka ... Nie tylko wygląda on bardzo dziwne, ale też brzmi inaczej!
Poznajcie Skitterbang. W swojej jaskini pełnej starego metalu i śmieci wyrzuconych przez morze, pokazuje dziewczynce swój najnowszy, pięknie brzmiący tak skarb. Ale do kogo tak naprawdę należy?
Dołącz do nas na ekscytującą opowieść o odkrywaniu i przyjaźni w podróży do magicznego świata muzyki, śpiewu, rytmu i harmonii."

Inna propozycja Polka Theatre na lato 2014 to Muminki.


"Mominsummer Madness"opowiada o teatrze. A dokładniej o tym jak Muminki odnajdują nowy dom w budynku opuszczonego teatru, gdy dolinę zalała powódź.
Spektakle będzie można oglądać już od 11 czerwca do 16 sierpnia, przygotowane są dla dzieci w wieku 4-8 lat, bilety kosztują £13.50, czas trwania to około 1 godzina 35 minut (z przerwą).

Bilety można kupować na stronie teatru. Obecnie trwa promocja i jeżeli kupi się bilety na oba spektakle, są one tańsze.