niedziela, 26 października 2014

Taken at Midnight z Chichester na West End

Festiwal teatralny w Chichester po raz pierwszy zorganizowano w 1962r. Jego pomysłodawcami i twórcami byli: Philip Powell, Hidalgo Moya i Leslie Evershed-Martin. Pierwszym dyrektorem artystycznym został Laurence Olivier i to własnie w Chichester uformowany został pierwszy zespół National Theatre
Od 1989r., spektakle wystawiane są w mieszczącym niespełna 300 widzów teatrze Minreva. Na scenie zobaczyć można wszystko: klasykę, sztuki współczesne, musicale. Pełną listę produkcji znajdziecie tutaj. 

źródło

W tym roku obejrzeć można pięć produkcji:

"Gypsy" klasyczny musical z Broadwayu. Oparty na wspomnieniach Gypsy Rose Lee a, twórcami są: Arthur Laurents, Jule Styne, Stephen Sondheim. Występują m.in.: Imelda Staunton, Lara Pulver i Kevin Whately. 

zdjęcia ze strony festiwalu

"Frankie & Johnny in the Clair de Lune" odnosząca sukcesy na całym świecie sztuka amerykańskiego dramatopisarza Terrencea McNallego. W obsadzie Dervla Kirwan jako Frankie i debiutujący w Chichester Neill Stuke jako Johnny. Może kojarzycie film? 


"An Ideal Husband" - klasyczny dramat Oscara Wilde'a, który dla potrzeb festiwalu wyreżyserowała Rachel Kavanaugh. 

"The Hundred and One Dalmatians" znana historia w nowej adaptacji Bryony Lavery. Świąteczny spektakl przygotowany z myślą o młodszych widzach (od 7 lat). Dodatkową atrakcją jest organizowana 29 grudnia Live Night, w trakcie której, przed spektaklem widzowie mogą zajrzeć za kulisy i np. porozmawiać z aktorami.


Ostatnią produkcją jest wspomniane w tytule notki "Taken at Midnight". To nowa sztuka, której autorem jest Mark Hayhurst. Cytując za stroną festiwalu:

Berlin 1931 rok. Hans Litten jest jednym z najbardziej popularnych prawników w mieście. Znany z genialnego umysłu i retorycznego stylu, z jakim broni walczących przeciwko gwałtownie rosnącemu ruchowi nazistowskiemu. W trakcie procesu o morderstwo na jednego ze świadków wzywa samego Hiltera i wtedy polityk doświadcza w pełni siły intelektu, dowcipu i odwagi prawnika. I Hans robi na Hitlerze wielkie, niezapomniane wrażenie. 
Dwa lata później, w noc pożaru Reichstagu, Litten zostaje aresztowany. Jest przetrzymywany bez procesu, bity i torturowany, i traktowany jak "wróg rodzaju ludzkiego".
O uwolnienie Hansa zabiega jego matka Irmgard. Heroiczna walka słabego z potężnym, prawd z kłamstwem, matek z mordercami stanowi podstawę sztuki. 


Widzowie w Londynie zobaczyć będą mogli "Taken at Midnight" w teatrze Haymarket od 15 stycznia do 14 marca (premiera prasowa 26 stycznia).  Bilety, w cenie £15 - £59.50, można już kupować na stronie teatru. 
W obsadzie: Penelope Wilton (Irmgard), Martin Hutson (Hans Litten), Allan Corduner (Franz Litten), Pip Donaghy (Erich Muhsam), Mike Grady (Carl von Ossietzky), John Light (Dr Conrad), David Yelland (Lord Clifford Allen), Marc Antolin (Gustav Hammerman), Christopher Hogben (Hotelier) Dermont McLaughlin (SA Officer). 

Obiecujemy sobie, że kiedyś wybierzemy się do Chichester. Na razie musimy zadowolić się transferami na West End. "Private Lives" czy "The Pajama Game" też miały premiery właśnie na festiwalu.