sobota, 2 listopada 2013

Jubileusz Królewskiego Teatru Narodowego

The Royal National Theatre potocznie zwany The National Theatre świętuje 50-cio lecie. Już za kilka godzin rozpocznie się specjalne przedstawienie, w którym udział weźmie ponad 100 aktorów przez lata związanych z NT, wśród nich: Roger Allam, Simon Russell Beale, Benedict Cumberbatch, Frances de la Tour, Judi Dench, Christopher Eccleston, Ralph Fiennes, Michael Gambon, Derek Jacobi, Alex Jennings, Rory Kinnear, Adrian Lester, Anna Maxwell Martin, Helen Mirren, Andrew Scott, Maggie Smith i Penelope Wilton.

Spektakl transmitowany będzie na żywo przez BBC2, wyświetlany w wybranych kinach oraz relacjonowany na profilach na twitterze  i tumblrze.

W ramach obchodów przygotowano wiele atrakcji, W kinach na całym świecie, w tym również w Polsce wyświetlane są wybrane spektakle, wcześniej nagrywane w ramach realizowanego od 2009 programu NT Live.
BBC przygotowało dwuczęściowy dokument o historii NT Zapytano też znanych aktorów o ich wspomnienia związane z NT
Królewski Teatr Narodowy uznawany jest najważniejszą, obok RSC instytucję teatralną w Wielkiej Brytanii. Obie kompanie wspierane są ze środków publicznych.
Pierwsze głosy o powołaniu NT pojawiły sie już w 1848 roku, ale naprawdę rozpoczął on działalność dopiero ponad 100 lat później w 1963 roku, pierwotnie w budynku i z zespołem  należącym do The Old Vic Theatre by w marcu 1976 przenieść się do swojego gmachu, w którym do dziś ma siedzibę.Wstęp do foyer, które jest centralnym punktem budynku jest darmowy. Wewnątrz znajdują się punkty handlowe i usługowe oraz trzy sale teatralne:
- Lyttelton Theatre mieszcząca 890 osób, pierwsza oddana do użytku sala,
- Olivier Theatre mieszcząca 1160 widzów, najważniejsza scena teatru,
- Dorfman Theatre scena studyjna na 400 osób.
Ta ostatnia jest obecnie remontowana i w tym czasie teatr korzysta ze sceny tymczasowej The Shed, mieszczącej 225 widzów.
Budynek oficjalnie otwarty został przez Elzbietę II 25 października 1976. A sobota, 1 marca 1977 była pierwszą nocą kiedy  we wszytkich trzech salach wystawiano przedstawienia.
W ciągu 50 lat teatr działalności miał 5 dyrektorów artystycznych. Zaczynając od samego Laurencea Oliviera, który zajmował to stanowisko w latach 1963 - 73, przez Petera Halla, Richarda Eyrea, Trevora Nunna i od 2003 Nicholasa Hytner,a,  którego w marcu 2015 roku zastąpi go Rufus Norris.
W NT wystawiono ponad 800 przedstawień. Trudno wymienić tytuły wszystkich, tak samo jak nazwiska wszytkich związanych z teatrem aktorów, reżyserów czy zdobyte nagrody. O wielu z nich na pewno usłyszymy dziś wieczór.