poniedziałek, 18 listopada 2013

The London Evening Standard Theatre Awards 2013

Wczoraj wieczorem podczas gali w hotelu Savoy po raz 59 rozdano teatralne nagrody Evening Standard.
Ustanowione w 1955 roku nagrody są corocznie przyznawane za wybitne osiągnięcia w londyńskim teatrze.
W tym roku w panelu sędziowskim znaleźli się Henry Hitchings, Georgina Brown, Susannah Clapp, Libby Purves, Charles Spencer, Matt Wolf i Sarah Sands.






Proces nominowania i nagradzania jest dwustopniowy. 25 października została ogłoszona tzw. długa lista nominowanych. Następnie, 8 listopada, poznaliśmy nazwiska artystów, którzy znaleźli się na krótkiej liście. A spośród nich wybrano zwycięzców. W tym roku byli to:


NAJLEPSZY AKTOR

CHIWETEL EJIOFOR, A Season in the Congo (Young Vic)
HENRY GOODMAN, The Resistible Rise of Arturo Ui (Chichester & Duchess)
HARRY HADDEN-PATON, The Pride (Trafalgar Studios)
JOHN HEFFERNAN, Edward II (National’s Olivier)
LENNY HENRY, Fences (Theatre Royal Bath & Duchess)

RORY KINNEAR, Othello (National’s Olivier)
ADRIAN LESTER, Othello (National’s Olivier)

JAMES MCAVOY, Macbeth (Trafalgar Studios)
JONJO O’NEILL, The Effect (National’s Cottesloe)
CLARKE PETERS, Race (Hampstead)
TOBY STEPHENS, Private Lives (Chichester & Gielgud)
TOM STURRIDGE, No Quarter (Royal Court Upstairs)
DOMINIC WEST, The River (Royal Court Upstairs)
BENEDICT WONG, Chimerica (Almeida & Harold Pinter)


NAJLEPSZA AKTORKA (nagroda Natashy Richardson)

LINDA BASSETT, Roots (Donmar Warehouse)
ANNA CALDER-MARSHALL, The Herd (Bush)
ANNA CHANCELLOR, Private Lives (Chichester & Gielgud)
JUDI DENCH, Peter and Alice (Noel Coward)
LUCY ELLINSON, Grounded (Gate)
LESLEY MANVILLE, Ghosts (Almeida)
HELEN MIRREN, The Audience (Gielgud)
BILLIE PIPER, The Effect (National’s Cottesloe)
MICHELLE TERRY, A Midsummer Night’s Dream (Shakespeare’s Globe)
KRISTIN SCOTT THOMAS, Old Times (Harold Pinter)
HARRIET WALTER, Julius Caesar (Donmar Warehouse)



NAJLEPSZA SZTUKA

THE AUDIENCE by Peter Morgan (Gielgud)
CHIMERICA by Lucy Kirkwood (Almeida & Harold Pinter)
COCKTAIL STICKS by Alan Bennett (National’s Lyttelton)
THE DARK EARTH AND THE LIGHT SKY by Nick Dear (Almeida)
THE EFFECT by Lucy Prebble (National’s Cottesloe)
HANDBAGGED by Moira Buffini (Tricycle)
THE NIGHT ALIVE by Conor McPherson (Donmar Warehouse)
PETER AND ALICE by John Logan (Noel Coward)
THE RIVER by Jez Butterworth (Royal Court Upstairs)
TABLE by Tanya Ronder (National’s Shed)


NAJLEPSZY REŻYSER

STEPHEN DALDRY for The Audience (Gielgud)
RICHARD EYRE for Ghosts (Almeida)
RUPERT GOOLD for The Effect (National’s Cottesloe)
MICHAEL GRANDAGE for Privates on Parade (Noel Coward)
NICHOLAS HYTNER for Othello (National’s Olivier)
JONATHAN KENT for Private Lives,  Chichester & Gielgud
JAMIE LLOYD for Trafalgar Transformed (Trafalgar Studios)
PHYLLIDA LLOYD for Julius Caesar (Donmar Warehouse)
JAMES MACDONALD for Roots (Donmar Warehouse)
RUFUS NORRIS for The Amen Corner (National’s Olivier)
IAN RICKSON for Old Times (Harold Pinter)
JOSIE ROURKE for The Weir (Donmar Warehouse)
LYNDSEY TURNER for Chimerica (Almeida & Harold Pinter)


NAJLEPSZY MUSICAL (nagroda Neda Sherrina)

THE BOOK OF MORMON (Prince of Wales)
CHARLIE AND THE CHOCOLATE FACTORY (Theatre Royal Drury Lane)
THE LIGHT PRINCESS (National’s Lyttelton)
MERRILY WE ROLL ALONG (Menier Chocolate Factory & Harold Pinter)
ONCE (Phoenix)
THE SOUND OF MUSIC (Regent’s Park Open Air)
TITANIC (Southwark Playhouse)




NAJLEPSZY WYSTĘP W MUSICALU

ROSALIE CRAIG, The Light Princess (National’s Lyttelton)
GAVIN CREEL, The Book of Mormon (Prince of Wales)
ZRINKA CVITEŠIÆ, Once (Phoenix)
CYNTHIA ERIVO, The Color Purple (Menier Chocolate Factory)
DOUGLAS HODGE, Charlie and the Chocolate Factory (Theatre Royal Drury Lane)
CECILIA NOBLE, The Amen Corner (National’s Olivier)
JENNA RUSSELL, Merrily We Roll Along (Menier Chocolate Factory & Harold Pinter)
MARK UMBERS, Merrily We Roll Along (Menier Chocolate Factory & Harold Pinter)
CHARLOTTE WAKEFIELD, The Sound of Music (Regent’s Park Open Air)


NAJLEPSZA SCENOGRAFIA

FELIX BARRETT, Livi Vaughan & Beatrice Minns, The Drowned Man: A Hollywood Fable (Punchdrunk at Temple Studios)
LIZZIE CLACHAN, Port (National’s Lyttelton)
BOB CROWLEY, People (National’s Lyttelton), The Audience (Gielgud) and Once (Phoenix)
ES DEVLIN, Chimerica (Almeida)
TIM HATLEY (DESIGN) & PETER MUMFORD (LIGHTING), Ghosts (Almeida)
CHRISTOPHER ORAM, Michael Grandage Company season at Noel Coward
RAE SMITH, The Light Princess (National’s Lyttelton)
HILDEGARD BECHTLER, Roots (Donmar Warehouse)


NAGRODA DLA NAJBARDZIEJ OBIECUJĄCEGO AUTORA (nagroda Charlesa Wintoura)

RACHEL DE-LAHAY, Routes (Royal Court Upstairs)
RORY KINNEAR, The Herd (Bush)          
NATHANIEL MARTELLO-WHITE, Blackta (Young Vic)
JANICE OKOH, Three Birds (Bush)
JESSICA SWALE, Blue Stockings (Shakespeare’s Globe)
ANNA WAKULIK, A Time to Reap (Royal Court Upstairs)
PHOEBE WALLER-BRIDGE, Fleabag (Soho)

NAGRODA DLA WYBITNEGO DEBIUTANTA (nagroda Miltona Shulmana)

DANIEL BOYD, 4000 Miles (Print Room)
CAOILFHIONN DUNNE, The Night Alive (Donmar Warehouse)
MAX IRONS, Farragut North (Southwark Playhouse)
JENNIFER KIRBY, Pride and Prejudice (Regent’s Park Open Air)
SETH NUMRICH, Sweet Bird of Youth (Old Vic)
KATE O’FLYNN, Port (National’s Lyttelton)
LUKE THOMPSON, A Midsummer Night’s Dream (Shakespeare’s Globe)
OLIVIA VINALL, Othello (National’s Olivier)
LIA WILLIAMS, Old Times (Harold Pinter)

Przyznano także nagrody specjalne:

- nagrodę dla nowego talentu (EMERGING TALENT AWARD IN PARTNERSHIP WITH BURBERRY) otrzymała Cush Jumbo (Josephine and I, Bush)


- nagrodę za komedię David Walliams (za Bottom in A Midsummer Night’s Dream)
 - BEYOND THEATRE AWARD - BBC Proms 2013
- EDITOR’S AWARD otrzymał Kevin Spacey
- LEBEDEV SPECIAL AWARD lord Lloyd-Webber
- LONDON EVENING STANDARD THEATRE ICON AWARD nagrodzono dame Maggie Smith.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz