niedziela, 30 marca 2014

PRZEWODNIK PO ARCHIWACH - THE NATIONAL ARCHIVE

Czasami bardzo chcielibyśmy obejrzeć jakąś sztukę. Niestety na deskach teatru była wystawiana dobre kilka lat temu, a ponieważ nie posiadamy podręcznej TARDIS, wydaje nam się, że wszystko stracone... Nic bardziej mylnego!

W Londynie istnieją dwa duże archiwa, w których po wcześniejszym umówieniu się, za darmo, można obejrzeć archiwalne nagrania sztuk teatralnych. Te nowsze, dostępne na płytach DVD, są bardzo dobrej jakości. Starsze nagrania niestety są gorszej jakości, a ponieważ nie wszystkie jeszcze zdigitalizowano, ogląda się je na kasetach wideo.

Przedstawiam Wam obiecany na Pyrkonie przewodnik po archiwach teatralnych w Londynie (i nie tylko). Dziś część pierwsza, czyli ogromne The National Archive, w którym można znaleźć nagrania spektakli wystawianych na deskach wszystkich teatrów NT.

The National Archive mieści się na pierwszym piętrze budynku zajmowanego przez The National Theatre Studio, niedaleko The National Theatre (i niedaleko teatru The Old Vic).

(widok z ulicy na budynek archiwum)


mapka jak trafić do archiwum z National Theatre

Archiwum jest otwarte dla chętnych od poniedziałku do środy w godzinach od 10 do 17. W wyjątkowych okolicznościach (i po wcześniejszym umówieniu się) z archiwum można skorzystać także w czwartek, od południa do godziny 20. 
Poniżej obrazkowy przewodnik jak korzystać z katalogu i jak umówić się na oglądanie. 

Jak znaleźć interesującą nas sztukę? 

1. Wchodzimy do KATALOGU archiwum i wybieramy "Search by Person". Można oczywiście szukać także po tytule sztuki, ale szukając 'po osobie' znajdujemy wszystkie produkcje w których interesująca nas osoba występowała.2. W polu wyszukiwania wpisujemy imię i nazwisko interesującej nas osoby (tu na przykładzie, a jakże, Davida Tennanta) i klikamy "search".


3. Na stronie, która nam się pokazała, klikamy na unikalny kod przypisany każdemu aktorowi.


4. Trafiamy na stronę, gdzie mamy wyszczególnione wszystkie role teatralne Davida będące w zbiorach archiwum. Dla potrzeb tego przewodnika wybrałam Nicholasa Becketta (jedyne zdjęcie Davida "dla dorosłych" powstało właśnie gdy grał Nicholasa. Tak, to zdjęcie, gdzie ma na sobie czapkę policjanta. I nic więcej). Klikamy na numer przypisany tej akurat roli i przechodzimy dalej.5. Następna strona pokazuje nam tytuł sztuki, z której interesująca nas rola pochodzi - w tym przypadku "What the Butler Saw". Klikamy na przypisany jej numer i przechodzimy dalej.6. Znaleźliśmy się wreszcie w oknie rekordu całkowicie poświęconemu tej sztuce. Możemy sprawdzić jacy inni aktorzy w niej grali, kto ją reżyserował, oraz jakie materiały jej dotyczące znajdują się w archiwum. Nas najbardziej interesuje nagranie. Przewijamy stronę w dół i poniżej listy aktorów i twórców znajduje się wykaz pozycji dostępnych w katalogu.  Zaznaczamy i kopiujemy numer widniejący przy "Performance Videos" (choć dla pewności można skopiować cały wers) i klikamy w ów numer.


7. To jest ostatnie okno. Możemy się tu dowiedzieć o czasie trwania nagrania oraz o jego formie. Jeśli to jest dokładnie to, o co nam chodziło, możemy przejść do formularza kontaktowego.8. FORMULARZ KONTAKTOWY - wypełniamy wszystkie pola zaznaczone gwiazdką (nasze dane osobowe i KONIECZNIE mail z którego najczęściej korzystamy - cała korespondencja będzie się odbywała drogą mailową). "What kind of researcher are you?" klikamy np. "General intrest". Pole "What is the subject of your research" można zostawić puste, a można napisać, że "Watching old (archived) plays" lub coś podobnego. Najważniejsze jest drugie pole "Which production/s (play and date if known) are you interested in?":Tu właśnie wklejamy skopiowane wcześniej pełne dane sztuki, czyli w naszym przypadku:
RNT/SO/2/2/4, What the Butler Saw, 5 October 1995, Performance Videos. 
I dopisujemy datę (oraz mniej więcej godzinę) kiedy możemy pojawić się w archiwum, by z udostępnionych materiałów skorzystać. 

Poniżej zaznaczamy że chodzi nam o Production Recordings (chyba, że chcecie także zobaczyć zdjęcia, materiały prasowe czy plakaty - można zaznaczyć wszystko co nas interesuje w związku z daną sztuką). I oczywiście zaznaczamy, że możemy odwiedzić archiwum osobiście. 
Klikamy "Submit" i oczekujemy na kontakt. Mailowo umawiamy wszelkie dodatkowe szczegóły. 
Warto to zrobić na tydzień przed planowaną wizytą, chyba że chcemy zamówić większy pokój na oglądanie grupowe, wtedy zamawiamy nagranie najlepiej z dwutygodniowym wyprzedzeniem. Standardowo z jednego stanowiska mogą korzystać maksymalnie dwie osoby.

Określonego dnia, o określonej godzinie stawiamy się na miejscu i oglądamy z wypiekami na twarzy nasze zamówione materiały.

W następnych notkach będzie o V&A Archive oraz RSC Archive. A linki do poszczególnych wpisów będzie można znaleźć także w bocznym menu, na stronie "PRZEWODNIK PO ARCHIWACH".

PS: Dziękuję niezawodnej Laire za pomoc ze zrzutami ekranu i zaznaczaniem.