poniedziałek, 31 marca 2014

PRZEWODNIK PO ARCHIWACH - VICTORIA AND ALBERT ARCHIVE

Druga część przewodnika po archiwach teatralnych - tym razem Victoria&Albert Archive, a raczej jego część, poświęcona produkcjom teatralnym (V&A Theatre and Performance Archives). Można tam obejrzeć choćby Hamleta z Benem Wishawem, słynne Equus z Danielem Radcliffem i wiele innych.

V&A Archive mieści się w majestatycznym Blythe House, w którym znajdują się także archiwa British Museum i Science Museum. Dostęp do kolekcji teatralnej można uzyskać w Archive and Library Study Room, czyli specjalnej czytelni, dostaniemy się do niej wejściem B.


Blythe House znajduje się na Blythe Road, a dotrzeć tam można króciutkim spacerkiem ze stacji metra Kensington (na którą jeździ linia District).

A jeśli pogoda dopisze można sobie zrobić także miły spacer ze stacji metra Barons Court (linia Picadilly).


Teatralna część V&A Archive jest czynna od wtorku do piątku w godzinach od 10:15 do 16:30. Aby skorzystać z interesujących nas zbiorów należy wcześniej umówić się na wizytę. A jak to zrobić oraz jak szukać w katalogu archiwum - w krótkim "krok po kroku" poradniku poniżej.


Najpierw oczywiście musimy znaleźć sztukę, której nagranie chcielibyśmy obejrzeć. 

1. Wchodzimy do KATALOGU (katalog jest w systemie horizon, tym samym, co na dużej ilości polskich uczelni). Standardowo ustawione jest "search by name", więc w okienko wpisujemy nazwisko interesującego nas aktora (tu na przykładzie oczywiście Davida Tennanta :) ) i klikamy czerwoną strzałkę. WAŻNE - najpierw podajemy nazwisko, później imię! 

2. Na liście wybieramy osobę o którą nam chodzi (wiemy, że nasz David raczej nie urodził się w roku 1902, więc metodą prostej eliminacji, klikamy na tego urodzonego w roku 1971). Cyferka 4 obok nazwiska pokazuje nam ile tytułów z danym aktorem znajduje się w zbiorach archiwum.

3. Znaleźliśmy się w oknie, w którym mamy wymienione wszystko co posiada archiwum i dotyczy interesującego nas aktora. Wybieramy jedną ze sztuk (dla potrzeb przewodnika zdecydowałam się na Look Back in Anger - rewelacyjna, kontrowersyjna sztuka). Podane w nawiasie [videorcording] informuje nas, że ta pozycja to nagranie spektaklu. Klikamy i przechodzimy dalej.


4. To już ostatnie okno katalogu, pełen rekord wybranej przez nas sztuki. Dowiemy się z niego ile trwa nagranie, w jakiej jest formie, oraz w jaki sposób zostało ono sfilmowane. Kopiujemy albo link całego rekordu z paska adresu, albo zaznaczone informacje.

5. Teraz, kiedy znamy już pełne dane interesującej nas sztuki i jej numer katalogowy, pora tę sztukę zamówić. W tym celu musimy założyć sobie konto czytelnicze. Klikamy na zakładkę "My Account" a w niej na "New user / Re-register" i przechodzimy do formularza.
6. Wypełniamy wszystkie obowiązkowe pola (te z gwiazdką), podajemy swój kod pin (zamiast hasła - spokojnie może to być nasz rok urodzenia) i klikamy "I accept".


7. Po zaakceptowaniu otrzymujemy nasz indywidualny tymczasowy numer czytelnika. Zapisujemy go sobie, bo jeszcze się nam bardzo przyda. WAŻNE - po przyjściu do Archiwum, na podstawie dokumentu tożsamości i tymczasowego numeru wydadzą nam stałą kartę czytelnika. 

8. Piszemy mail na adres TMenquiries@vam.ac.uk (co najmniej na tydzień przed planowaną wizytą). W mailu podajemy:
- nasz tymczasowy numer czytelniczy, 
- dane katalogowe sztuki, którą chcemy obejrzeć (albo skopiowany link z paska adresu rekordu sztuki),
- w ile osób chcemy przyjść (jest możliwe zamówienie grupowego oglądania, trzeba to jednak zrobić CO NAJMNIEJ 3 tygodnie wcześniej),
- kiedy dokładnie (data i godzina) chcemy obejrzeć sztukę.
Odpowiedź z potwierdzeniem zamówienia i ze wszystkimi szczegółami dotyczącymi wizyty, przychodzi najczęściej dopiero następnego dnia

9. O określonej godzinie, określonego dnia udajemy się do archiwum i oglądamy nasz wybrany spektakl. 

PS: Dziękuję niezawodnej Laire za pomoc ze zrzutami ekranu i zaznaczaniem.