sobota, 17 maja 2014

Herbatka Maggie i Liz, czyli o "Handbagged"

"Monarchini - Liz.
Jej najbardziej wpływowa poddana - Maggie.

Dwie ikony urodzone w odstępie sześciu miesięcy. Jedna przeznaczona do rządzenia, druga wybrana by prowadzić. Ale która z nich miała przewagę, gdy zdejmowały rękawiczki i przestawały trzymać emocje na wodzy?"

źródło

Tak, w wolnym tłumaczeniu, zachęcają widzów twórcy sztuki "Handbagged". I dodają, że sztuka odpowiada na jedno z bardziej intrygujących pytań: o czym dwie najpotężniejsze kobiety XX wieku rozmawiały za zamkniętymi drzwiami pałacu?
Moira Buffini napisała ją w 2010r.. Wtedy, jako jednoaktówka, sztuka była wystawiana w czasie festiwalu "Women, Power and Politics" w teatrze Tricycle.
W październiku 2013r., w tym samym teatrze, odbyła się premiera "Handbagged" przepisanego i rozwiniętego w pełną sztukę. Ta, tak spodobała się widzom i krytykom, że w kwietniu tego roku została przeniesiona na West End do teatru Vaudeville.

żródło

Bohaterkami sztuki są Elżbieta II i  Margaret Thatcher.
Panie, delikatnie mówiąc, nie przepadały za sobą. A przez jedenaście lat, kiedy Thatcher była premier Wielkiej Brytanii, nie miały wyjścia i musiały współpracować.
Na scenie występują:
  • Marion Bailey (Elżbieta II),
  • Stella Gonet (Margaret Thatcher),
  • Lucy Robinson (Liz),
  • Fenella Woolgar (Mags),
  • Neet Mohan (Nancy Reagan / Neil Kinnock / Kenneth Kaunda / arcybiskup Canterbury),
  • Jeff Rawle (Ronald Reagan / Denis Thatcher / Peter Carrington / Geoffrey Howe).
źródło

Sztuka zbiera dobre i bardzo dobre recenzje. Zdobyła też Oliviera za "Outstanding Achievement in an Affiliate Theatre".

źródło
Spektakl będzie wystawiany do 2 sierpnia.
Bilety, w cenie £20 - £75, można kupować m.in. na stronie produkcji czy na stronie teatru.  Bilety dzienne kosztują £15.