poniedziałek, 19 maja 2014

Blithe Spirit - recenzja


"Blithe Spirit" to komedia Noëla Cowarda. Pierwszy raz wystawiono ją na West Endzie w 1941r. i od razu ustanowiła rekord ilości przedstawień dla nie-musicalu - 1.997. Od tamtej pory sztuka wielokrotnie pojawiała się na West Endzie i na Broadwayu. Na jej podstawie powstał film, adaptacja musicalowa, telewizyjna i słuchowisko radiowe. 
 
źródło
źródło
Bohaterem sztuki jest Charles, pisarz z towarzystwa. W nadziei, że zdobędzie
materiał do swojej kolejnej książki organizuje on seans spirytystyczny i zaprasza znane medium, ciut ekscentryczną Madame Arcati. 
Niestety jego plan działa aż za dobrze. Podczas seansu pojawia się duch Elviry, jego pierwszej żony. Jak można się domyśleć Ruth, obecna żona Charlesa, nie jest zachwycona takim rozwojem sytuacji. Szczególnie, że Elvira próbuje "odzyskać" męża.

W rolach głównych występują:
  • Charles - Charles Edwards,
  • Ruth - Janie Daa,
  • Elvira - Jemima Rooper,
  • Madame Arcati - Angela Lansbury, dla której jest to wielki powrót na West End i do postaci, którą kocha grać.

Gdybym miała określić sztukę jednym słowem było by to - sympatyczna. Jest lekka i zabawna. Nie jest specjalnie zaskakująca, bez trudu można przewidzieć rozwój akcji. Ale oglądanie jej było prawdziwą przyjemnością. Dla mnie takie trochę "Dowton Abbey" na sterydach.
Miałam wrażenie, że ta adaptacja koncentruje się wokół Angeli Lansbury. Pierwszy raz spotkałam się z tym żeby oklaskami witano i żegnano prawie każde pojawienie się aktora na scenie - mam mieszane uczucia, z jednej strony miłe dla witanego, a 89 letnia aktorka zasługuje na to jak nikt, z drugiej niegrzeczne dla pozostałych aktorów, których kwestie były zagłuszane. 

źródło
Od strony technicznej inscenizacja jest bardzo i klasyczna. Scena przez cały czas jest tylko salonem. Pod koniec sztuki ciut zdewastowanym. Podobał mi się też zabieg rodem z kina niemego - pomiędzy aktami kurtyna opadała i wyświetlana była na niej informacja np.: "Następnego ranka, Charles spóźnia się na  śniadanie".
Sztukę można oglądać w teatrze Gilegud do 7 czerwca. Bilety w cenach od £12 do £92 można kupować tutaj.