środa, 21 stycznia 2015

National Theatre - nowi dyrektorzy i nowy sezon

Dzisiaj Tessa Ross i Rufus Norris ogłosili plany National Theatre na sezon letni, pierwszy pod ich zarządem. Poniżej krótkie omówienie programu (mamy nadzieję, że sporo z opisanych sztuk zobaczymy w naszych Multikinach). 

wszystkie zdjęcia ze strony NT
Na początek kilka wiadomości organizacyjnych. Bardzo nas cieszy podtrzymanie współpracy z Travelex, dzięki której na spektakle NT można nabywać bilety po 15 funtów - jest ich całkiem sporo. 
Nowością jest akcja Friday Rush z biletami po 20 funtów. Począwszy od 10 kwietnia, w każdy piątek o 13:00, wypuszczana będzie pula biletów na wszystkie przedstawienia w kolejnym tygodniu, a zakupów będzie można dokonywać online. 
Nie zapomniano także o cyklu NT Live, już wiadomo, że przynajmniej jedną z ogłoszonych dzisiaj produkcji będzie wyświetlana w kinach w Wielkiej Brytanii - "Everyman" 16 lipca.

Wrażenie robi grupa artystów, jakich Ross i Norris zaprosili do współpracy: Paule Constable (wielokrotnie nominowana i nagradzana projektantka oświetlenia), Dominic Cooke (reżyser, dramaturg, były dyrektor artystyczny Royal Court Theatre, zdobywca  Evening Standard Award, Critics' Circle Theatre Award, Laurence Olivier Award,) Marianne Elliott (reżyserka, współtworzyła "War Horse"), Tom Morris (reżyser, dyrektor artystyczny teatru  Bristol Old Vic, współtwórca "War Horse"), Ben Power (autor nowej wersji "Medei"), Lyndsey Turner (reżyserka jednej z najbardziej oczekiwanych tegorocznych produkcji - "Hamleta" z B. Cumberbatchem).

Zapowiedziano dziesięć spektakli. W dwóch głównych teatrach, Olivier i Lyttelton, wystawiane będą:
- "Everyman" w adaptacji Carol Ann Duffy, reżyserii Rufusa Norrisa, a w roli głównej wystąpi Chiwetel Ejiofor. Bilety po £15, £25, £35. Spektakle od 22 kwietnia do 16 lipca* i pokaz w NT Live 16 lipca.
"Everyman odniósł sukces, jest popularny, ale kiedy nadchodzi Śmierć musi porzucić wygodne życie i w ostatnim, szaleńczym wysiłku musi znaleźć przyjaciela, kogoś, kto przemówi w jego obronie".

- "Light Shining in BuckinghamshireCaryl Churchill w reżyserii Lyndsey Truner. Spektakle od 15 kwietnia do 22 czerwca. Osadzona w czasach brytyjskiej wojny domowej sztuka "opowiada historię mężczyzn i kobiet, którzy wyruszyli do walki o duszę Anglii. Pełna pasji, poruszająca i prowokująca, mówi o rewolucji, której nigdy nie mieliśmy i o jej dziedzictwie".

- "The Beaux StratagemGeorgea Farquhara wyreżyseruje Simon Goodwin. Tę "dziką komedię o miłości i pieniądzach" oglądać będzie można od 15 maja do 19 lipca.*


- "The Red Lion" to nowa sztuka Patricka Marbera (jego "Closer" już niedługo na scenie Donmar Warehouse). Opowiada o piłce nożnej, młodym, utalentowanym graczu, ambitnym menadżerze i starym klubie, który nadal marzy o chwale.  Reżyseruje Ian Rickson wystąpi m.in. Daniel Mays. Spektakle od 3 czerwca do 25 lipca*.


- "The Motherf**ker with the Hat" nominowaną do sześciu nagród Tony sztukę Stephena Adly Guirgisa wyreżyseruje Indhu Rubasingham
"Przyszłość Jackiego wygląda dobrze. Wyszedł z więzienia, uwolnił się od uzależnienia i dzięki sponsorowi jest czysty. Być może także znalazł pracę. I oczywiście jest jeszcze Veronica, w której kocha się od czasów szkoły. Nic nie może stanąć między nimi - z wyjątkiem kapelusza".  Spektakle od 10 czerwca do 7 lipca*.

Zapowiedziano też cztery produkcje w tzw. "teatrze tymczasowym":
- The Yard Theatre: "Beyond Caring" Alexandra Zeldina od 28 kwietnia do 16 maja.
- RashDash i the National Theatre: "We Want You To Watch" RashDash i Alice Birch od 11 czerwca do 11 lipca.
- Wznowienie z okazji 10 rocznicy: "An Oak Tree" Tima Croucha od 23 czerwca do 11 lipca.
- Islington Community Theatre: "Brainstorm" Neda Glasiera, Emily Lim i Company od 21 do 25 lipca.

Ważna informacja - publiczna sprzedaż biletów na nowe spektakle rozpocznie się 12 lutego. Na "The Red  Lion" 26 lutego.
A tutaj można pobrać ulotkę ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi całego sezonu.
* Do tych sztuk mają zostać podane kolejne terminy przedstawień.

Dodatkowo zapowiedziano sztukę, która zapowiada się na wielki hit - w listopadzie, w Olivier Theatre wystawiony zostanie musical "wonder.land". Zainspirowany "Alicją w krainie czarów" z muzyką Damona Albarna (Blur, Gorillaz) i tekstami (Moiry Buffini (m.in. "Handbagged"). Premiera "wonder.land" odbędzie się podczas tegorocznego Manchester International Festival, a bilety na spektakle w Londynie kupować będzie można od kwietnia.
 

Komentatorzy zgodnie chwalili różnorodność programu, zauważyli też, że bardziej angażując się w produkcje regionalne The National Theatre staje się prawdziwym teatrem narodowym.

Naszym zdaniem sezon zapowiada się bardzo ciekawie i różnorodnie. Największą ochotę mamy oczywiście na "wonder.land", "The Beaux Stratagem" i "The Red Lion".