wtorek, 3 marca 2015

Royal Court - wiosna i lato.

Na Wyspach wielkimi krokami zbliżają się wybory powszechne. Teatry także wpadły w wir dyskusji i obietnic przedwyborczych, ale zajmują się nimi po swojemu. Pisałyśmy już o projekcie Donmar Warehouse w koprodukcji z Channel 4, "The Vote". 

Tym razem do dyskusji włączył się Royal Court Theatre - ich flagowa sztuka na letni sezon zajmuje się służbą zdrowia, nieustannie obecną w kampanii wyborczej. Pozostałe spektakle również skupiają się na problemach społecznych i społecznościach: od tych dużych jak przestępstwa i ich konsekwencje, po intymne jak relacje ojca z synem. Oto, co będziemy mogli zobaczyć wiosną i latem na Sloane Square:

1. "Who Cares" 
Sztuka o brytyjskim systemie zdrowotnym (NHS). Przez ostanie 18 miesięcy Michael Wynne rozmawiał z pielęgniarkami i lekarzami, paramedykami, politykami i historykami, jednym słowem ludźmi powiązanymi z różnymi aspektami NHS w całym kraju. Powstała z tego niezwykła sztuka, także w niezwykły sposób wystawiana. Teatr zaznacza, że jest to przedstawienie "stojące i promenadowe", wystawiane będzie nie tylko w małym Jerwood Theatre Upstairs (o którym pisałyśmy przy okazji jednej z recenzji), ale także w wielu ukrytych miejscach w teatrze. Budynek Royal Court jest duży i ma wiele tajemniczych zakamarków, a  publiczność będzie prowadzona przez poszczególne pomieszczenia przez aktorów. 
Sztuka chce pokazać NHS z innej perspektywy - przeszłość, teraźniejszość i to, co czeka system w przyszłości.

wszystkie zdjęcia pochodzą ze strony teatru

W obsadzie zobaczymy: Philipa Arditti, Roberta Bathurst, Elizabeth Berrington, Paula Hickey, Martinę Laird, Nathaniela Martello-White, Eileen O’Brien.

Sztuka będzie wystawiana od 10 kwietnia do 16 maja. Publiczna sprzedaż biletów w  cenie £25 (tylko dwa na osobę) na spektakle do 10 maja, ruszy 5 marca. Na późniejsze przedstawienia, będzie można kupić bilety po 11 kwietnia.

2. "HANG"
"Została popełniona zbrodnia.

Ofiara musi dokonać wyboru.

Przestępca czeka..."W rolach głównych zobaczymy dwie świetne aktorki: Marianne Jean-Baptiste (którą jeszcze tydzień temu można było oglądać w drugim sezonie "Broadchurch") - będzie to jej debiut na scenie Royal Court i Claire Rushbrook ("My Mad Fat Diary", "Doctor Who").
Sztuka o niewyobrażalnej decyzji, napisana i wyreżyserowana przez debbie tucker green będzie wystawiana w Jerwood Theatre Downstairs od 11 czerwca do 18 lipca, a bilety będzie można kupować za £35 - £12.

3. "Violence and Son"
Siedemnastoletni Liam, fan "Doctora Who" stracił właśnie matkę i musi opuścić Londyn. Przenosi się do Walii, do dolinki na końcu świata, by zamieszkać z ojcem, którego nie zna. Okazuje się że przydomek taty: "Violence", nie wziął się z niczego...

Nowa, intymna sztuka Gary'ego Owena, w reżyserii Hamisha Pirie będzie wystawiana od 3 czerwca do 11 lipca w Jerwood Theatre Upstairs. Bilety na nią będą kosztowały £20 (w poniedziałki £10,  dostępne online w dniu przedstawienia). 


I na koniec ciekawostka. Wiecie dlaczego w Londynie można zobaczyć tyle świetnych, nowych sztuk, często młodych, nieznanych jeszcze twórców? Między innymi dzięki takim pomysłom jak ten:

4. "Primetime"
Jest to seria króciutkich sztuk napisanych przez dzieci z podstawówek, w wieku od 8 do 11 lat. Każdy z mini spektakli będzie trwał około 10 minut, a ich tematyka będzie tak różna, jak różna i niesamowita jest wyobraźnia dzieciaków.
Całość będzie można oglądać w Jerwood Theatre Upstairs od 18 do 25 lipca. Bilety kosztują zaledwie £10 dla dorosłych i £5 dla dzieci poniżej 14 roku życia. 

Publiczna sprzedaż biletów na wszystkie przedstawienia rusza już 5 marca o 10 rano na stronie teatru.