piątek, 11 września 2015

XXX Polcon i 50 twarzy Hamleta

W dniach 20-23 sierpnia bawiłyśmy na Polconie w Poznaniu. Bardzo kameralnym (w porównaniu do gigantycznego Pyrkonu) ale zaskakująco ciekawym i z rewelacyjnymi, różnorodnymi prelekcjami.

Nasze serca całkowicie skradła Magda Kozak i jej prelekcja o pierwszej pomocy medycznej na polu bitwy. Było zabawnie, dosadnie, czasem dramatycznie i bardzo interesująco. Niestety teraz, oglądając filmy wojenne, będziemy tylko wzgardliwie prychały pod nosem na niekompetencję filmowych medyków ;)

Magda Kozak i "Medyk, szybko!"

Świetne były też panele: o fantastyce militarystycznej, o tym co ludzi przyciąga do złych bohaterów (jakże to pięknie można odnieść do Szekspira, choćby taki Iago), o kreowaniu światów fantastycznych. 
Ciekawe spotkania autorskie z Joe Abercrombiem czy Robertem M. Wegnerem, gawęda o baśniach słowiańskich, historie o wikingach, czy przegląd filmów klasy B (a nawet C i D) o rekinach, dopełniły obrazu konwentu stojącego na bardzo wysokim poziomie.

Drugiego dnia, w piątek, był czas na naszą prelekcję. "50 twarzy Hamleta", czyli 50 różnych przykładów na to, jak Hamlet wpływał i wpływa na popkulturę. Przedstawiłyśmy kilku niezapomnianych Hamletów (w tym, jakże zaskakująco, Davida Tennanta ;) ), wiele interpretacji i nawiązań, zahaczyłyśmy o różne gatunki filmowe, o muzykę i książki. Ostatnim Hamletem był spektakl wystawiany teraz w Barbicanie, z Benedictem Cumberbatchem w tytułowej roli. Ponieważ niebawem zobaczymy go także w polskich kinach, na zakończenie, zrobiłyśmy mały konkurs. Jego zwyciężczyni, Julia, wygrała podwójną wejściówkę od British Council na seans "Hamleta" w Multikina.

Czekamy na rozpoczęcie, sala się zapełnia, Ania1 gotowa do prowadzenia, Ania2 gotowa do pomagania, Agnieszka robi zdjęcia, a Laire, nasza nieoceniona pomoc techniczna, gotowa jest do klikania.

Bardzo się cieszymy, że tylu Was wpadło do nas posłuchać o duńskim księciu. Dziękujemy za wszystkie miłe słowa i kolejne przykłady (Hamlet Rock Opera, a jakże!). 
I mamy do Was, Czytelników, pytanie: chcecie przeczytać notkę o najciekawszych przykładach, jakie udało nam się wyszperać?