niedziela, 14 września 2014

Zima w blasku świec

Czyli drugi sezon w Sam Wanamaker Playhouse. Wrażenia Ani2 z lutowej wizyty w tym niezwykłym teatrze możecie znaleźć tutaj.

Na scenie zobaczymy między innymi:

  1. "Tis pity she's a Whore" - sztuka Johna Forda, niepokojący a jednocześnie pełen współczucia spektakl o przeklętej miłości, opowiedziany scenami na zmianę refleksyjnymi i pełnymi przemocy. Wystawiany będzie od 23 października do 7 grudnia.
  2. "The Knight of the Burning Pestle" -  sztuka, autorstwa Francisa Beaumonta, po raz pierwszy wystawiona została w 1607 roku i uznawana jest za matkę wszystkich szalonych komedii, satyr i parodii angielskich, tak popularnych na West Endzie (i nie tylko). Pełen energii spektakl będzie można oglądać od 11 grudnia do 11 stycznia.
  3. "The Changeling" - sztuka Thomasa Middletona i Williama Rowleya. Uznawana za jedną z najlepszych tragedii angielskiego Renesansu. Jej nadrzędnym tematem jest zdrada będąca efektem grzesznej natury ludzkiej. Spektakl będzie wystawiany od 15 stycznia do 1 marca.  
  4. "L'Ormindo" - co-produkcja pomiędzy Royal Operą a Shakespeare Globe. Opera Francesco Cavalliego to trzyaktowa opowieść o Przeznaczeniu, Miłości i Szczęściu. Będzie można ją zobaczyć od 3 lutego do 5 marca, publiczna sprzedaż biletów ruszy 20 października, a bilety będą kosztowały od £10 za miejsca stojące po £100 za tzw. premium seats.
  5. "Farinelli and the King" - sztuka Claire van Kampen. To prawdziwa opowieść o Filipie V i Farinellim, ostatnim kastracie, ich wzajemnym oczarowaniu, niesamowitym głosie i pięknych ariach. W roli króla wystąpi sam Mark Rylance (prywatnie mąż autorki sztuki). Spektakl będzie wystawiany od 11 lutego do 7 marca
  6. "The Broken Heart" - kolejna sztuka Johna Forda, tym razem miejsce akcji to starożytna Grecja, a dokładniej - Sparta. Pełna niuansów, psychologiczna historia dwójki rozdzielonych kochanków to opowieść o miłości, egoizmie, zazdrości i dworskiej polityce. Spektakl wystawiany będzie od 12 marca do 18 kwietnia.
  7. Dido, Queen of Carthage - sztuka Christophera Marlowe. To był jego sceniczny debiut, a kilkaset lat później, młodzi aktorzy (12-16 lat) zrzeszeni w grupie The Globe Young Players, także w większości debiutują na scenie w tym spektaklu. Sztukę będzie można oglądać od 9-18 kwietnia, a bilety kosztują od £10 do £35.

Można już kupować bilety na w/w spektakle (poza operą), a ich ceny (z dwoma wyjątkami) kształtują się od £10 za miejsca stojące, poprzez £25-45 za miejsca siedzące, po £60 za specjalne miejsca "premium".


Oprócz spektakli w teatrze będzie można zobaczyć też kilkanaście koncertów (nazwanymi "Koncertami w blasku świec"), a wśród nich cykl Zimowe Opowieści. Są to krótkie historie sławnych autorów (wśród nich m.in.: A. Czechow, J. Joyce, F. Scott Fitzgerald czy D. du Maurier), wystawiane w okresie świątecznym, opowiadane przez aktorów z akompaniamentem muzyki na żywo. 


Jedną z występujących będzie sama, wspaniała Penelope Wilton (21 grudnia, wieczór poświęcony Czechowowi a wśród historii m.in. The Lady with the Little Dog). Bilety na "Zimowe Opowieści" można już kupować na stronie teatru, w cenach takich jak za normalne spektakle.