poniedziałek, 6 lipca 2015

Jesień i zima w National Theatre (oraz mały bonus)

Nareszcie wiemy, co będziemy mogli oglądać w londyńskim teatrze narodowym, gdy za oknem zrobi się szaro, deszczowo i prawdziwie brytyjsko. 

1. Husbands and Sons - to połączenie trzech wielkich dramatów D.H. Lawrence, splecionych i wystawionych jako jeden spektakl. Przeniosą one widzów do minionych czasów, gdy praca rąk była ceniona ponad wszystko, a etos pracy robotniczej nie był tylko pustym słowem.
"Dbanie o mężczyzn to ryzykowna praca moja panno."

wszystkie zdjęcia ze strony National Theatre

Na granicy Derbyshire i Nottinghamshire znajduje się wioska Eastwood. Kobiety z wioski, żony i matki, walczą by utrzymać swoje rodziny i swoje dusze razem, w cieniu wielkiej kopalni Brinsley.
W roli Lizzie Holroyd zobaczymy Anne-Marie Duff. Partnerować jej będzie m.in znana z Sherlocka Louise Brealey.
Spektakl wyreżyseruje Marianne Elliott a za scenografię będzie odpowiadać Bunny Christie, ta sama, która wyczarowała niesamowitą scenę w "The Curious Incident" oraz fabrykę w "Made in Dagenham".
Bilety będą kosztować £15 - £50, a spektakl będzie wystawiany w Dorfman Theatre od 19 października.

2. The Comedy of Errors - tym razem coś zupełnie innego - Szekspir dla starszych dzieci i młodszej młodzieży (od 8 do 12 lat, ale starsi też są mile widziani).
W czasie karnawału dwie pary identycznych bliźniąt szukają się nawzajem wśród muzyki, kolorów, tańców i bali. Rozdzieleni na wiele lat bracia muszą poradzić sobie z komicznymi pomyłkami tożsamości, aresztowaniami i wieloma zawirowaniami nim wreszcie dojdzie do szczęśliwego spotkania. 

Ta pełna energii sztuka w adaptacji Bena Powera  będzie wystawiana w Temporary Theatre od 21 października do 6 listopada. Bilety będą kosztowały zaledwie £12, a dla niepełnoletnich - £8.

3. As You Like It - kolejna sztuka Barda, tym razem adresowana do dorosłych widzów.
Kiedy Diuk zostaje wygnany z miasta, dołącza do niego jego córka Rosalind i jej kuzynka Celia. Zostawiają za sobą życie na dworze i rozpoczynają podróż do Lasu Ardeńskiego. Tam, uwolniona od konwenansów Rosalind w pełni doświadcza wyzwolenia, gdy w przebraniu chłopca próbuje innego sposobu życia i... oczywiście zakochuje się na zabój.


W rolach głównych zobaczymy m.in. Rosalie Craig i Patsy Ferran. Spektakl w reżyserii Polly Findlay będzie wystawiany od 26 października aż do 5 marca w Olivier Theatre. Bilety mają kosztować od £15 do £50

4. Waste - adaptacja słynnej, kontrowersyjnej sztuki Harley Granville, ocenzurowanej i zakazanej w 1907 roku, pokazuje cyniczny świat seksu i samobójstw, wśród szemranych politycznych elit edwardiańskiej Anglii.
W rolach głównych zobaczymy Charlesa Edwardsa i Williama Chubba, a przedstawienie wyreżyseruje Roger Michell. Spektakl będzie można oglądać od 3 listopada do 16 stycznia w Lyttelton Theatre, a bilety będą kosztowały od £15 do £50.

5. I Want My Hat Back - perełka teatralna dla widzów od lat 3 do 300 :) na podstawie kultowej na wyspach książeczki Jona Klassena.
Miś zgubił swój kapelusz. Miś bardzo kocha swój kapelusz i chce go odnaleźć. Pyta się wszystkich zwierzątek w lesie... ale nikt nie widział kapelusza. Wtem! Miś zdaje sobie sprawę, że gdzieś go jednak widział!

Za pełną humoru i radości adaptację (z kilkoma niespodziankami) odpowiada Joel Horwood, a muzykę do przedstawienia napisał Arthur Darvill. Misia szukającego kapelusza będzie można oglądać w Temporary Theatre od 12 listopada do 2 stycznia, a bilety na spektakle będą kosztowały od £15 do £10 (dla młodzieży poniżej 18 roku życia).

6. Evening at the Talk House - światowa premiera nowej sztuki Wallace Shawna.
Spotkanie po latach niemal legendarnego klubu "The Talk House". Przewodniczy mu nadal urocza Nellie, panuje ta sama miła atmosfera, serwowane są te same drinki i przekąski.
Dramatopisarz, kompozytor i aktorka.
Brutalnie pobita była gwiazda telewizji.
Możliwość przyjemnej nocy.W roli głównej zobaczymy Sinéad Matthews, a spektakl wyreżyseruje Ian Rickson. Całość zostanie wystawiona w Dorfman Theatre od 17 listopada. Bilety będą kosztowały od £15 do £55.

7. Here We Go - krótka sztuka o śmierci autorstwa Caryl Churchill.
Stypa po pogrzebie mężczyzny z przeszłością pełną przygód, a pewien rudy kot pilnie szuka domu. Jak umarł? Gdzie jest teraz? I co się stało z jego przyjaciółmi?

Spektakl w reżyserii Dominica Cooke będzie można oglądać w Lyttelton Theatre od 25 listopada do 19 grudnia. Wszystkie bilety będą kosztowały £15.

Publiczna sprzedaż biletów na wszystkie wyżej wymienione przedstawienia ruszy 24 lipca o 9:30 rano, naszego czasu.

A teraz pora na bonus - cykl Sztuka brytyjska na dużym ekranie wcale nie ma wakacyjnej przerwy! Już w lipcu czekają na nas dwa spektakle. Pierwszy z nich to "Każdy" ("Everyman") z Chiwetelem Ejioforem, po raz pierwszy prawdziwie na żywo. Obejrzymy spektakl w 14 Multikinach w tym samym czasie co publiczność w Wielkiej Brytanii - 16 lipca, a ponieważ pokaz jest na żywo, to tym razem będziemy musieli się obejść bez polskich napisów. Dla widzów, którzy nie czują się aż tak pewnie z językiem angielskim zaplanowano retransmisję, tym razem już z napisami - 15 września.
Drugi ze spektakli, to doskonale już znany polskiej publiczności "The Audience" z jedyną i niepowtarzalną Helen Mirren. Tym razem przedstawienie zostało wzbogacone w materiały dodatkowe, jak przygotowane specjalnie dla widzów NT Live Q&A. Będzie można to wszystko zobaczyć już 23 lipca o 19.