poniedziałek, 12 października 2015

2016 rok w Royal Court Theatre

W 2016 roku teatr Royal Court będzie obchodził sześćdziesięciolecie istnienia. Z tej okazji zaplanowano bardzo ekscytujący sezon, którego pierwsze szczegóły poznaliśmy dzisiaj.
Widzów czekają m.in.: jedna premiera europejska, sześć premier światowych, pięć przedstawień będących efektem krajowej i międzynarodowej współpracy, duże przedsięwzięcie przygotowywane wraz z LIFT czy partnerstwo z Picturehouse Cinemas.  

zdjęcia i opisy sztuk ze strony teatru

A oto tytuły, które dzisiaj ogłoszono:

"Escaped Alone" autor Caryl Churchill, reżyseria  James Macdonald, wystawiana od 21 stycznia do 12 marca w Jerwood Theatre Downstairs.
Trzy wieloletnie przyjaciółki i sąsiad. Lato pełne spędzanych w ogrodzie wieczorów. Herbata i katastrofa.

"Yen" autor Anna Jordan, reżyseria Ned Bennett, wystawiana od 22 stycznia do 13 lutego w Jerwood Theatre Upstairs, współpraca z Royal Exchange Theatre, wystąpią: Alex Austin, Sian Breckin, Jake Davies, Annes Elwy.
Hench ma 16 lat, Bobbie 13. Mieszkają w Feltham z psem o imieniu Taliban; czas upływa im na graniu w PlayStation i oglądaniu porno.
Czasami wpada ich mama Maggie, zwykle z pustymi kieszeniami i pustymi obietnicami.
I nagle pojawia się Jenny...

"I See You" autor Mongiwekhaya, reżyseria Noma Dumezweni, wystawiana od 25 lutego do 26 marca w Jerwood Theatre Upstairs, współpraca z Market Theatre z Johannesburga.
Oparta na faktach sztuka, której akcja toczy się w RPA, po zakończeniu apartheidu.
Ben i Skinn spotykają się podczas imprezy, która zostaje przerwana przez policję. Ben, młody student, nieznający historii zostaje oskarżony o przestępstwo, którego nie popełnił. Oficer Buthelezi, były wojownik o wolność, nie zamierza odpuścić. 

"X" autor Alistair McDowall, reżyseria Vicky Featherstone, wystawiana od 30 marca do 7 maja w Jerwood Theatre Downstairs.
Baza badawcza na Plutonie traci kontakt z Ziemią. Nie mogąc się ewakuować czy wezwać pomocy niewielka załoga czeka. Czeka. I czeka. A stres zaczyna ich zjadać. Tracą poczucie sensu, za to w ciemnościach na zewnątrz zaczynają dostrzegać różne rzeczy. 

"Cyprus Avenue" autor David Ireland, reżyseria Vicky Featherstone, wystawiana od 5 kwietnia do 7 maja w Jerwood Theatre Upstairs.
Eric Miller jest lojalistą z  Belfastu. Wierzy, że jego pięciotygodniowa wnuczka to Gerry Adams.
Rodzina nalega by przestał żyć przeszłością i starymi bitwami, które nikogo już nie obchodzą. Ale gdy jego kulturowe dziedzictwo jest zagrożone, Eric musi działać. 
Historia człowieka walczącego z przeszłością i przerażonego przyszłością. 

"Ophelias Zimmer"  autor  Alice Birch, reżyseria Katie Mitchell, wystawiana od 17 maja do 21 maja w Jerwood Theatre Downstairs, współpraca z Schaubühne Berlin
Historia Ofelii uwolnionej od Hamleta.




"Human Animals" autor Stef Smith, reżyseria Hamish Pirie, wystawiana od 18 maja do 18 czerwca w Jerwood Theatre Upstairs.
Myszy drapią między ścianami, gołębie są chore, a lisy zaczynają rządzić na ulicach.
Problem narasta. Jest zaraźliwy. Trzeba to powstrzymać nim będzie za późno.

"Cuttin' It" autor Charlene James, reżyseria Gbolahan Obisesan, wystawiana od 24 czerwca do 21 lipca w Jerwood Theatre Upstairs - spektakl we współpracy z Birmingham Repertory Theatre, Sheffield Theatres, The Yard Theatre wcześniej wystawiany będzie w Young Vic Theatre, pisałyśmy o nim tu.

"Unreachable" , autor i reżyser Anthony Neilson, wystawiana od 1 lipca do 6 sierpnia w Jerwood Theatre Downstairs.
Reżyser opętany obsesją złapania idealnego światła.

"Torn" autor Nathaniel Martello-White, wystawiana od 7 września do 15 października w Jerwood Theatre Upstairs.
Ukrywane latami tajemnice podzieliły rodzinę Brook. Różnie traktowane przez rodziców rodzeństwo zerwało kontakty. Do czasu, gdy najmłodsza Angel zwołuje spotkanie rodzinne. Nie odpuści nim nie pozna prawdy o tym jak i dlaczego rodzina ją zawiodła. 

"Father Comes Home From The Wars" (części 1, 2 i 3) autor Suzan-Lori Parks, reżyseria Jo Bonney, wystawiana od 15 września do 22 października w Jerwood Theatre Downstairs.
West Texas, 1862. Hero to niewolnik, któremu obiecano wolność jeśli dołączy do swego pana walczącego w szeregach Konfederacji przeciwko Unii. W kraju, w stanie wojny domowej, musi działać przeciwko ludziom dążącym do zniesienia niewolnictwa.
Rodzina, którą zostawił nie wie czy uciekać czy czekać na jego powrót. Boją się, że dla Hero wolność jest pustą obietnicą, której spełnienie może wiązać się z wielkimi kosztami.


Przedsprzedaż biletów na wszystkie przedstawienia rozpocznie się 13 października o 11.00 naszego czasu, sprzedaż publiczna dwa dni później. Przygotowano także ofertę dla widzów, którzy chcą obejrzeć kilka spektakli - MULTI-BUY OFFER - pozwala ona zaoszczędzić 20% na cenach biletów. Warunki: do 31 grudnia, w jednej transakcji należy kupić bilety na co najmniej 3 przedstawienia. Niestety zniżką objęte są tylko najdroższe bilety. 
Sprzedaż ruszy oczywiście na stronie teatru.