sobota, 24 października 2015

Harry Potter i wszystko co warto wiedzieć o biletach

Od wczoraj fani na całym świecie są w stanie wrzenia - JK Rowling wreszcie ogłosiła, o czym będzie nowa sztuka z uniwersum małego czarodzieja. I wszystkie znaki wskazują, że dostaniemy kolejny tom opowieści - tym razem na scenie. Akcja sztuki ma mieć miejsce 19 lat po zakończeniu ostatniego tomu. Zobaczymy: Harry'ego sfrustrowanego pracownika Ministerstwa Magii, trójkę jego nastoletnich dzieci, a zwłaszcza najmłodszego syna Albusa Severusa, który nie do końca radzi sobie z przeszłością sławnego ojca.


wszystkie zdjęcia pochodzą ze strony sztuki


1. Produkcja zostanie podzielona na dwie części i wystawiana będzie od końca maja przyszłego roku w Londynie, w teatrze Palace. Do dziś do północy można rejestrować się na stronie http://www.harrypottertheplay.com/  by móc skorzystać z przywileju wcześnieszego zakupu biletów. Przedsprzedaż ruszy 28 października w południe naszego czasu, 30 października w południe rozpocznie się normalna, publiczna sprzedaż.

2. Od razu będzie można kupić bilety na oba spektakle, na to samo miejsce. Można wybrać kolejne wieczory w czwartek część pierwszą i w piątek część drugą, a w środy, soboty i niedziele będzie można wybrać się do teatru na cały dzień: część pierwszą obejrzeć po południu, część drugą wieczorem.

3. Będzie możliwość również nabycia biletów na tylko jedną część w czwartek lub w piatek.

4. Przedstawienia przedpremierowe wystawiane będą od 7 czerwca do 29 lipca. Mają one osobną rozpiskę dat. Można ją znaleźć tutaj. Warto zaznaczyć, że wszystkie spektakle przed oficjalną światową premierą 30 lipca, są tańsze.

5. W środę, zarejestrowani użytkownicy będą mogli kupować bilety na spektakle od 7 czerwca do połowy września. Jesteśmy niemal 100% pewne, że dalsze daty zostaną ogłoszone jeszcze przed premierą.

6. Pierwsze spektakle zostaną pokazane publiczności pod koniec maja, jednak daty i sposób kupowania biletów na nie, zostanie podany do publicznej wiadomości w terminie późniejszym.

7. Jeśli nie uda nam się kupić biletów w normalnej sprzedaży nic straconego - pewna pula trafi do cotygodniowej loterii, a pierwszy rząd będzie sprzedawany w loterii codziennej (koszt to £30 za przedpremiery i £40 za spektakle od sierpnia, za oba przedstawienia).

8. Ogłoszono ceny biletów - dość duża pula tanich miejsc za £15 i £35 za jeden spektakl bardzo ucieszyła fanów. Niestety tanie miejsca okazały się zlokalizowane na balkonie (o tym więcej za chwilę), a niemal cały dół i dwa kolejne kręgi są w cenach £50-£65 za JEDEN spektakl.

9. No właśnie, co z tymi miejscami? Poniżej mamy dla Was krótki przewodnik (bazujący na opiniach widzów i niezastąpionej Małpce Teatralnej) co najlepiej wybrać.


Patrząc od góry:

- Miejsca na balkonie.
Balkon w The Palace należy do najgorszych balkonów na West Endzie. Bardzo wysoki, z minimalnym miejscem na nogi, z ogromną ilością barierek i ograniczników, nie jest miejscem dla ludzi z choćby delikatnym lękiem wysokości. Na balkonie niestety zostały zlokalizowane WSZYSTKIE tanie miejsca. Bardzo dużo widzów stwierdzało, że lepiej sobie darować sztukę, niż siedzieć na balkonie w The Palace. Jeśli jednak chcecie zaryzykować, to najpierw zdecydujcie się na rzędy G i H - nie mają barierek w polu widzenia i zapewniają w miare dobry (choć niesamowicie odległy) widok na scenę. Ostatnie rzędy za to dzieli od sceny ponad 100 metrów, naprawdę chyba lepiej sobie darować wydatki...
Pierwsze rzędy balkonu (A do C) znajdują się najbliżej (o ile ponad 60 metrów to jest blisko), ale nasz odbiór będzie mocno ograniczony barierkami zabezpieczającymi.

- Grand Circle
Niżej niż balkon, ale miejsca poza pierwszymi i ostatnim rzędem (za £50) są w pełnej cenie. £130 za BARDZO średnie miejsce (można nawet spokojnie powiedzieć, że złe) na dwa przedstawienia - komentarz chyba jest zbędny. Ale napiszemy i tak. Nie kupujcie miejsc na Grand Circle, nawet jakby były to ostatnie dostępne. Wydacie ogromne pieniądze i dostaniecie niewygodne miesca, bez przestrzeni na nogi i z nie zawsze dobrym widokiem. Nad rzędem E zawisa już balkon, więc ludzie z dalszych miejsc mogą nie widzieć wszystkiego co dzieje się na scenie.

- Dress Circle
Bardzo dobre miejsca (za które zapłacimy oczywiście najwyższą cenę - £65 ), ale uwaga na dalsze rzędy - od H może być problem z widocznością wyższych partii sceny. Z piewszego rzędu jest zazwyczaj doskonały widok, ale może być on ograniczony przez wiszące reflektory - nie wiemy czy będzie to dotyczyło także Harry'ego Pottera. Warto kupować miejsca w centralnej części, zwłaszcza w rzędach od B do E.

- Stalls
Ostatnie rzędy i boczne miejsca w rzędach pierwszych są za £50, reszta (poza miejscami zarezerwowanymi dla zwycięzców loterii) za £65. Tańsze miejsca mają ograniczoną widoczność - naprawdę nie polecamy, można stracić nawet do 1/3 sceny. Z pozostałych najlepiej decydować się na miejsca centralne w rzędach od H do L (później ewentualnie M do P) - pamiętając by lepiej unikać pierwszych trzech miejsc na końcach rzędów. Pierwsze rzędy nie mają niemal w ogóle podwyższenia, więc jeśli usiądzie przed nami ktoś wysoki, za dużo ze spektaklu nie zobaczymy. Bazując na opiniach widzów, uważamy, że lepiej za pełną cenę zdecydować się na polecane wyżej miejsca na Dress Circle.

Mamy nadzieję, że choć trochę Wam pomogłyśmy w wyborze. Jeśli jednak nie uda się Wam kupić biletów (pamiętajcie by mieć pod ręką kartę kredytową, a najlepiej jej numer skopiowany wcześniej do schowka) uważamy, że to nic straconego. Ta sztuka niemal na pewno okaże się wielkim hitem i zagości na West Endzie na długie miesiące - prawdopodobnie będzie jeszcze szansa by obejrzeć przygody Harry'ego.